Prázdné obchodní nebo kancelářské prostory jsou noční můrou každého majitele budovy. Když navíc nějaký z drobných živnostníků nečekaně podá výpověď, smlouva na pronájem s dalším zájemcem nesmí na stole ležet příliš dlouho. V okresním městě se to však ne vždy daří.

„Volných kanceláří je ve Vyškově dost. Volné komerční prostory jsou momentálně třeba v budově bývalé pojišťovny i bývalé pošty. Co se obchodů týče, tak jsou určitě dál zajímavá místa v centru Vyškova. I když se politika nakupování přesunula do obchodních center, firmy chtějí být stále zastoupené na Masarykově náměstí," popsala situaci v okresním městě Marie Müllerová z realitní kanceláře Realtrust.

Podle Pavla Křetinského z vyškovské realitní kanceláře Remax u komerčních prostor rozhodují detaily. „Nabídka je určitě větší než poptávka. Platí ale stále to, že obchodníci chtějí být vidět. To je rozhodující. Mají zájem o menší prostory, zpravidla odmítají vyšší patra, chtějí být v centru města, u hlavního tahu," vyjmenoval Křetinský.

To, že mimo centrum jde obchodní domy obsazovat hůř, potvrzují i slova správce sítě společnosti Prior Štefana Luxe. „Jeden velký prostor v přízemí se nedaří obsadit už delší dobu. Kdysi dávno tam byly potraviny, později prodejna koberců. Obávám se, že se prostor kvůli své velikosti už jen tak neobsadí. Dva prostory měla v pronájmu také jedna realitní kancelář, ta dala nedávno výpověď. Jeden prostor už však máme zamluvený, bude tam zlatnictví," zmínil k vyškovskému Prioru Lux.

Padesátka úředníků

Na svého kupce zase už řadu měsíců čeká Posádkový dům armády, na trh se brzy dostane také administrativní budova bývalého okresního úřadu v Nádražní ulici. Z ní se vystěhují zaměstnanci státních institucí i vyškovští úředníci. Cílem vedení Vyškova je soustředit celý úřad do rekonstruovaného Greplova domu. „Do konce roku se do něho přestěhují odbory místního hospodářství, sociálních věcí a zdravotnictví, živnostenský úřad a odbor dopravy. Celkem se bude jednat zhruba o padesát úředníků," informovala mluvčí vyškovské radnice Petra Bezdomniková.

Státní úředníci mají být vystěhovaní nejpozději do konce roku 2015. „Prodej objektu v Nádražní ulici bude řešený formou výběrového řízení. Znalecký posudek na budovu ještě není hotový, stane se tak až poté, co se veškeré státní instituce z budovy přestěhují," řekla ředitelka brněnského pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Lenka Taie Kolaříková.