„Jde o pravidelný trend, jednou je úroda chmele lepší, další rok pak může být slabší. Vždy proto záleží na zásobách daného pivovaru," vysvětlil jednatel Slavkovského pivovaru Jiří Hořava. Podle něj mají zatím ve Slavkově dostatečné zásoby, proto ani žádné zdražení piva neplánují. A dokonce ani v případě, kdyby chmele v pivovaru rapidně ubylo. „Nepřipadá na něj při výrobě piva až tak velký podíl, aby to v malých pivovarech, jako je ten náš, ovlivnilo cenu výsledného produktu," ubezpečil Hořava.

Podobně je na tom také vyškovský pivovar. „Nás se nedostatek chmele rozhodně týkat nebude, máme sjednané dodávky nejen na letošní rok, ale i na rok příští," potvrdil marketingový vedoucí pivovaru Roman Holoubek s tím, že díky tomuto opatření se tak žádné zvýšení cen spotřebitelů nedotkne.

To těší hlavně milovníky regionálních produktů, například Vyškovana Jiřího Korečka. Ten by podle svých slov s mírným zvýšením ceny Vyškovského piva jeho pití neomezil. „Piji ho rád. Patří spíš k levnějším, takže i po jeho zdražení bych si ho dopřával zhruba stejně jako dosud. Avšak maximálně bych za točené dal asi třiadvacet korun," svěřil se Koreček.

I Ludmila Hájková z Bučovic by si pivo dala, kdyby bylo o pár korun dražší. „Dám si asi skleničku týdně, takže by se mě zdražení ani příliš nedotklo. Ale byla bych naštvaná. Také si myslím, že by pití piva neomezil nikdo. Lidé by nadávali, ale dávali by si ho dál," je přesvědčená Hájková.

ALENA GRYCOVÁ