Uživatelé tak podle ní výrazně ušetří čas a energii spojené s cestou pro zásilku nebo s přizpůsobením se kurýrovi. Majitel Boxie dostává potvrzení o doručení všech zásilek a další informace. Mechanismus zařízení řeší doručení i více zásilek po sobě, i když jsou uložené prostřednictvím různých dopravců. „Je to dobrý box. Vejde se tam hodně věcí a můžete se tam podívat s pomocí kamery,“ chválil zařízení například Miloš Pichrt.

Velký důraz kladli odborníci při vývoji schránky na zabezpečení. „Snímá váhu obsahu a pořizuje snímek vždy po uzavření. Do Boxie se bez kódu nikdo nedostane, takže se majitelé nemusí obávat odcizení zásilek,” ujistila Šimánková.

Adina Homolová, 4. prosince 2021 v 16:44 hod., matka Dominika Homolová, Rohatec, Nemocnice Kyjov, 3330 g, 49 cm
Vyškovská porodnice: 104 dětí víc než loni. Trend obrátí covid, myslí si expert

I s nevyhovujícími zásilkami se uživatelé cestě na poštu vyhnou. „Stačí, když si objednají přepravu a pošlou kurýrovi jednorázové heslo pro otevření Boxie. K provozu stačí elektřina a internetové připojení, s instalací pomůže montážní technik. Je to vhodné řešením nejen pro domácnosti, ale také pro firmy, bytové domy nebo nové developerské projekty,“ doplnila mluvčí firmy Hestego Dagmar Hořavová.

I tři tašky s nákupem

Chytré boxy jsou modulární, což umožňuje jejich sestavení do větších celků dle individuálních potřeb. Boxie je dostupný v několika různých velikostech. Na vývoji zařízení se podílela mimo jiné i designérka Iva Bastlová. „Naše spolupráce spočívala v několika krocích. Kromě návrhu základních rozměrů, tvaru a pohledových detailů, jsem pracovala také na návrhu barevnosti s přesnou definicí jednotlivých odstínů. Také jsme s kolegou vymysleli název Boxie a ten se ujal, z čehož mám radost. Dodávali jsme i jednotlivé fotorealistické vizualizace, které mají zákazníkovi ukázat, jak lze schránku instalovat do exteriéru a jak sladí barvu schránky s barvou a stylem budovy,“ vysvětlila designérka.

SLUŽBA BOXIE
Schránka má čtečku čárových a QR kódů.
Bez kódu se dovnitř nikdo nedostane.
K provozu stačí elektřina a internetové připojení.
Umožňuje i vracení nevyhovujících zásilek.

Ohledně rozměrů musela vyhovět náročným požadavkům. „V tomto případě se do vnitřního prostoru měly vejít tři plné papírové tašky s nákupem nebo několik různých krabic odlišných rozměrů, které jsou běžně dostupné. Dále bylo nutné zachování konstrukčních zásad. Například kvůli pantům nebyla šířka dvířek větší než výška. Samozřejmostí je také, aby byl vzhled lahodící oku. Tedy esteticky vyvážený,“ shrnula Bastlová.

Největší varianta Boxie pojme zásilky do rozměru 639x503x390 milimetrů o hmotnosti až třiačtyřiceti kilogramů. Zásilkové boxy zájemci nyní pořídí od pětadvaceti tisíc korun bez daně.

Oceněný dávkovač dezinfekce

Společnost Hestego je česká strojírenská firma specializující se na zpracování komplexních výrobků z plechu. Právě chytré úložné boxy Boxie jsou jedním z produktů Hestego, na které firma používá komponenty vlastního vývoje. K dalším patří z posledních let například bezkontaktní dávkovače dezinfekce, za které získala společnost v době pandemie také ocenění.

Kontejnery na tříděný odpad ve Slavkově. Právě ve třídění jsou Slavkované nadprůměrní.
Ve Slavkově si zvykají na nový systém platby za odpad. Zaplatí elektronicky

Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou pro firmy podobné inovace nelepší možností k překonání současné krize. „Zvyšují konkurenceschopnost, která vede k růstu ziskovosti. Z vyššího zisku je možné splacení pandemických dluhů nebo doplnění rezerv na další horší časy, které dříve či později zase přijdou,“ dodal Kovanda.