Úřady práce na jihu Moravy totiž v dubnu zaznamenaly nejvyšší pokles míry nezaměstnanosti za poslední tři roky.

Pracovník Úřadu práce města Brna Josef Pitner je spokojený. „Nynější pokles je doslova rekordní. Před třemi lety jsme měli zhruba dvaadvacet tisíc evidovaných nezaměstnaných, teď je to kolem patnácti tisíc,“ uvedl. Nejsnáze podle něj nachází práci lidé se strojní kvalifikací a stavebníci. Nejvíc možností najít místo je v Brně.

Zájem o nové lidi se ale zvýšil ve všech okresech kromě Břeclavska a Znojemska. Nezaměstnanost na jižní Moravě v dubnu klesla o více než polovinu procentního bodu na 7,7 procenta.

To je podle ekonoma Marka Hatlapatky známka toho, že zdejší ekonomika je na vzestupu. „Na poklesu nezaměstnanosti se jistou měrou podílí poptávka po sezonních pracovnících. Ale zvýšilo se zaměstnávání absolventů. A to znamená, že vznikají nová místa,“ sdělil.

V evidencích sedmi jihomoravskch pracovních úřadů je nyní přes jedenáct tisíc volných míst, což je o tisícovku víc než v březnu.

Práci se podařilo nedávno najít například Radku Horváthovi. „Já jsem byl nezaměstnaný, protože jsem musel nechat ze zdravotních důvodů studia. Tak jsem se zaevidoval na úřadu práce a u Dromu. Úřad mi nabídl práci ve fabrice. Z Dromu jsem ale dostal nabídku do KFC, tak jsem raději zvolil tohle,“ řekl Horváth.

Teď je spokojený a je rád, že může pracovat pro firmu, která má pobočky po celém světě. Ale studovat chce i nadále. „Přemýšlel jsem o jazykové škole, možná i nějaké dálkové studium nějakého uměleckého oboru,“ dodal.

Nezaměstnanost na jihu Moravy klesá rychleji než v celém Česku. Ale i tak je kraj až ve druhé půlce žebříčku regionů se čtvrtým nejhorším výsledkem. Hůř jsou na tom kraje Karlovarský, Moravskoslezský a Ústecký.

Ekonom Hatlapatka se však obává, že současný pokles nezaměstnanosti v jihomoravském regionu může být cyklický. To znamená, že jakmile by se krajská ekonomika ocitla v problémech, nezaměstnanost by zase podstatně vzrostla. Problémy může podle něj způsobit i špatné počasí, které povede k propouštění sezonních pracovníků.

„Ale zatím to tak nevypadá. Nezaměstnanost by měla klesat i nadále,“ řekl Hatlapatka. Podle jeho odhadu už ale pokles nebude tak výrazný. Může být maximálně o půl procenta. Důvodem je velký počet lidí, kteří jsou v podstatě nezaměstnatelní.

„V žádném případě se nedá počítat s tím, že by nezaměstnanost na jižní Moravě byla kolem tří nebo čtyř procent,“ uvedl.

 

Nezaměstnanost na jihu Moravy v dubnu
míra (v %)
počet lidí bez práce
Brno-město
7,1
15 552
Brno-venkov
5,2
5 577
Blansko
6,0
3 442
Břeclav
8,2
5 256
Hodonín
11,6
9 607
Vyškov
6,0
2 935
Znojmo
11,8
7 018
Kraj
7,7
49 387