Mnozí Jihomoravané, kteří mají doma jen elektrické spotřebiče, by si měli sednout, aby neomdleli. Od příštího roku totiž budou podle odborníků muset při placení účtů za elektřinu zase sáhnout hlouběji do peněženky. Důvodem mají být investiční aktivity společnosti E.ON Distribuce, která zásobuje elektřinou domácnosti a podniky na jižní Moravě a v jižních Čechách.

„Podle vyjádření Energetického regulačního úřadu nejsme ještě na standardu kvality dodávek,“ objasnil důvody investic předseda představentstva firmy Josef Havel.

Miliardy do sítí

Firma letos do rekonstrukce a výstavby nových sítí investuje kolem dvou a půl miliardy korun. To je zhruba stejně jako loni. Mezi největší investiční akce společnosti patří rozšíření průmyslových lokalit Černovické terasy a bohunický kampus v Brně. Vynaložené peníze se ale odrazí na konečné ceně energie pro zákazníka.

„Očekáváme, že poplatky za distribuci porostou, aby dorovnaly zvýšené investiční náklady,“ řekl člen představenstva E.ON Distribuce Marian Kopčík. Zdražení se podle něj dotkne asi pětiny českých domácností.

Elektřina přitom výrazně podražila už letos. Na růstu cen v tomto roce se podle zástupců firmy podepsala i nepřízeň počasí. Nejdřív byla sněhová kalamita, o pár měsíců později záplavy a nakonec orkán Kyrill. „Jen odstranění škod po orkánu naši společnost přišlo na dvacet milionů korun,“ řekl Havel.

O konečné ceně elektřiny v příštím roce ale představitelé E.ON Distribuce spekulovat nechtějí. „Regulovaná část ceny vzroste zhruba o tři až pět procent. Ale to jsou korunové záležitosti. Pro spotřebitele je hlavní cena za surovou elektřinu,“ řekl mluvčí společnosti Vladimír Vácha. Její výše bude známa pravděpodobně koncem léta, poté, co začne fungovat burza energií. Zdražovat bude zřejmě i energetická společnost ČEZ.

„Asi před třemi týdny mluvili o zhruba třicetiprocentním zdražení. Ale to jsou jen jejich úvahy. Jaký bude výsledek, to se zatím říct nedá,“ uvedla Anna Veverková z Energetického regulačního úřadu.

Pokud by k takovému zdražení došlo, v roce 2008 by se cena za jednu megawatthodinu elektřiny pohybovala kolem šestnácti set korun.

Lidé nejásají

Spotřebitelé z možného zdražení příliš nadšení nejsou. „Už teď je to hrozně drahé. To nezvládneme, pomalu nemáme na jídlo,“ zděsila se Brňanka Renata Šarková.

„Bohužel, takový je život,“ prohlásil důchodce Karel Ryšavý. Ceny elektřiny rostou i v okolních zemích a ovlivňují vývoj v Česku. Třeba v Německu stoupají už sedmým rokem a elektřina tam od roku 2000 podražila o šestačtyřicet procent.

„Bohužel se zdražování nedá vyhnout. Je tu totiž málo elektřiny, ale její spotřeba roste. Nestaví se ale žádné nové elektrárny,“ komentoval vývoj cen ekonom Marek Hatlapatka.