Do lahví proudilo Svatomartinské víno, po naplnění dostala každá šroubový uzávěr, nakonec také etiketu. Ve vinařství Château Valtice ve čtvrtek stáčeli odrůdu Svatovavřinecké rosé. Z linky lahve poputují k zákazníkům, kteří je mohou 11. listopadu poprvé ochutnávat. „Je to svěží víno, vhodné do gastronomie i na polední pití,“ sdělil ředitel vinařství David Šťastný.

Svatomartinské ročníku 2020

* Počet úspěšných vzorků: 312
* Bílá vína: 143
* Klarety: 5
* Růžová vína: 82
* Červená vína: 82
* Nejzastoupenější bílá odrůda:
* Müller Thurgau – 82 vzorků
* Nejzastoupenější červená odrůda: Svatovavřinecké – 29 (červené), 2 (klaret), 41 (rosé)
* Vzorky, které hodnocením neprošly: 31

Letos tam vyrobí 165 tisíc lahví. Kromě Svatovavřineckého i z dalších odrůd, jako je Müller Thurgau nebo Muškát moravský. „Je to nejméně od roku 1994, kdy jsme s mladými víny v roce 1993 jako první u nás vyšli na trh,“ řekl Šťastný.

Důvodem jsou omezení kvůli koronavirové pandemii. „Nebudou akce, restaurace jsou zavřené a část lidí vystrašených. Jsou doma a pijí levný alkohol, často tvrdý. Je to smutná realita,“ podotkl Šťastný.

Ve Znovínu Znojmo mají připraveno na Svatomartinské stejné množství vína jako v předchozích letech. „Nechali jsme si i ocenit stejné množství vína jako v minulosti, ale budeme lahvovat postupně. Nyní nachystáme jednu část, když se prodá, nalahvujeme další," uvedl ředitel společnosti Pavel Vajčner.

Jako tradičně připravují tři druhy Svatomartinského. „Jedno rosé a pak Müller Thurgau a Svatovavřinecké," vyjmenoval Vajčner.

Používat značku Svatomartinské letos smí 312 vín od čtyřiasedmdesáti vinařů. Hodnocením neprošlo jen malé procento přihlášených vzorků.

Nejvíc, dvaaosmdesát vzorků, je odrůdy Müller Thurgau. Ve srovnání s předešlými ročníky klesl počet červených vín. „Zhruba o dvacet procent oproti průměrnému roku. Ne všem se podařilo červené udělat včas. Někteří rezignovali už dopředu a ani ho nevyráběli,“ poznamenal sommeliér Marek Babisz z Národního vinařského centra.

Vína podle něj mají oproti teplejším rokům šťavnatější kyselinu. „Jsou velmi aromatická, svěží, s lehčím ovocným charakterem,“ přiblížil Babisz.

Svatomartinské si s rodinou vychutnává každoročně třeba Beáta Tomanová z Brna. „Už se těším. I když se letos kvůli pandemii asi nedočkáme žádných slavností, letošní ročník alespoň okoštuju v pohodlí domova. Pečeme k němu i husu,“ řekla.

Lidé si Svatomartinské mohou objednat přes internet nebo koupit v obchodech. Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec očekává, že na trh může jít 1,5 až 1,8 milionu lahví. Poslední roky to bylo přes dva miliony. „Spousta restaurací Svatomartinská neobjednává a tudíž ani vinaři nemají možnost víno někde uplatnit,“ vysvětlil Machovec.

MICHAL HRABAL
TEREZIE SEKÁČOVÁ