Lesknoucí se velké plochy plné panelů, které sluneční paprsky přetvoří v energii, v krátké době podle všeho postaví dvě firmy na Vyškovsku. Jednu pod dálnicí u Rybníčku, druhou v polích u Maref.

Rybníček dokázal podat rychlou a bezproblémovou nabídku firmě, která chce ve vyškovském okrese elektrárny postavit. „Máme přislíbený pozemek pod dálnicí u Rybníčku,“ potvrdil Pavel Komínek z olomoucké firmy ABA CZ. Podrobnosti ale zveřejnit nechtěl. „Nemůžeme se chlubit, dokud nemáme vše stoprocentně podchycené,“ dodal Komínek.

Firma i obec totiž ještě čeká na dokončení územního plánu. „Zastupitelstvo rozhodlo pronajmout firmě zhruba dvouhektarový pozemek orné půdy. Dosud ho mělo v nájmu družstvo. Cena za pronájem na elektrárnu je ale pro nás daleko výhodnější. Také přibudou pracovní místa na ostrahu objektu,“ uvedla starostka Rybníčku Milena Uhlířová.

Firma obesílala všechny obce na Vyškovsku. „Zájem máme o všechny oblasti, kde jsou příznivé podmínky z hlediska délky slunečního svitu. Nejvíc sluneční energie v republice dopadá na jižní Moravě, a proto i Vyškovsko je pro nás velmi zajímavé,“ vysvětlil Komínek. V mnoha obcích vhodný pozemek k nájmu sice měli, ale narazili na územní plán. Někde ho neměli vůbec, jinde ho už zase uzavřeli a přepracování by bylo velmi zdlouhavé. Rybníčku přálo štěstí. „Územní plán teprve dotváříme a lokalitu vhodnou pro elektrárnu jsme do něho hned zapracovali,“ dodala Uhlířová.

Firma nabízí po dobu třiceti let nájem, který mnohonásobně převyšuje výnos z pronájmu ze zemědělské výroby. Například Krumsínu na Prostějovsku nabídla ABA CZ osmdesát až sto tisíc korun za roční pronájem jednoho hektaru plochy a zaměstnání pro tři lidi jako ostrahy. Podobné podmínky může očekávat i Rybníček.

Jednou z vesnic, která chce povolit stavbu elektrárny na svém území, jsou i Topolany. Obec byla ochotná změnit i územní plán. Podle starostky Jaroslavy Sedláčkové ale pozemky ve vyhlédnuté lokalitě jsou soukromých vlastníků a není zcela jisté, zda by se je firmě podařilo odkoupit.
Firma ABA CZ ovšem není jedinou, která chce postavit na Vyškovsku sluneční elektrárnu. Své zkušenosti chce zúročit i podnik sídlící v bučovické místní části Marefy. Ten už dva roky zhotovuje komponenty na stavbu solárních elektráren. Nyní plánuje postavit svou vlastní.

„Jsme teprve v první fázi přípravy. Kreslíme projekt. Chceme rozjet stavbu už na jaře, ale máme před sebou ještě hromadu překážek, papírování, shánění povolení, čekáme na výsledky sluneční mapy,“ uvedl majitel firmy, který nechtěl zveřejnit své jméno. A to právě z důvodu, že plány jsou ještě na úplném počátku.

Pokud se mu však podaří vyběhat veškerá potřebná povolení, myslí si, že díky vlastním výrobkům elektrárnu postaví bez problémů. Nemá ani obavy z toho, že by nesehnal peníze.

Další informace slíbil zveřejnit po novém roce, až v plánech dojde k nějakému posunu. Prozradil ale, že elektrárna má mít velikost jednoho megawattu a energii bude prodávat do sítě energetické společnosti e.on. Také zbývá vyřešit pozemek. S největší pravděpodobností půjde o pole u Maref. Vyplývá to z inzerátu, ve kterém firma hledá hlídače stavby. Majitel ale nechtěl nic bližšího říct, protože ho čekají ještě jednání s bučovickou radnicí. Vyhlédnutá parcela totiž patří městu. „Je pravda, že Bučovicko sice nezíská levnější energii, ale zase se městu vrátí daně. Mělo by se z mého podniku tedy mít dobře,“ doufá v příznivý postoj města podnikatel.

Se stavbou by podnikatel začal už v dubnu příštího roku. Podle všeho je ale v odhadu termínu vyřízení úředních záležitostí hodně optimistický. Nezahájil totiž ještě ani oficiální jednání s bučovickou radnicí.

„Umístění elektrárny musí naplnit podmínky územního plánu města a musí proběhnout územní a stavební řízení. Městský úřad podobné podání zatím neobdržel. Případný prodej pozemku je v kompetencí zastupitelstva města,“ uvedl k problematice slunečních elektráren tajemník Městského úřadu Bučovice Jiří Frolec.

Mluvit do toho budou zřejmě i další odborníci. Solární elektrárny jsou sice typické alternativní zdroje energie a Evropská unie je velmi prosazuje. Na druhé straně však, jak uvedl Frolec, se musí umisťovat velmi citlivě vzhledem k životnímu prostředí, osídlenosti území a podobně. Řízení se tak můžou protáhnout na půl roku i déle.

Pokud se s Bučovicemi podnikatel nedohodne, je připravený postavit elektrárnu jinde a hledá záložní pozemky. Lidé podle všeho proti solární elektrárně nic nemají. „Mně by taková stavba v Marefách nijak zvlášť nevadila,“ řekl například rodák z Maref Pavel Tihelka.