Jmenované mikroregiony jsou na Prostějovsku nejvíce postižené nezaměstnaností. Jejich předsedové tvrdí, že se v době krize nedá očekávat změna k lepšímu. Přestože řada sídel nabízí volné plochy ve svých průmyslových zónách, investoři o ně podle nich nestojí.

„Každý by teď chtěl stavět jen fotovoltaické elektrárny. Ty ale nikoho z místních nezaměstnají, proto takové nabídky odmítáme. A jiní investoři se nám nehlásí,“ zmínil se předseda Mikroregionu Protivanovsko Karel Trnečka.

Dodal, že jen dvacet procent zdejších usedlíků našlo práci poblíž svého bydliště. „Zbytek dojíždí do Prostějova, Blanska a Boskovic,“ uvedl.

Také předseda Mikroregionu Konicko Jaroslav Mazur mluví o nechuti firem investovat do nových výrobních hal.

„Zatím jsme se s žádným zájmem o naši průmyslovou zónu nesetkali,“ konstatoval.

Budou se ve Skřípově vyrábět cigarety?

Navzdory jeho slovům mohou obyvatelé Konicka alespoň doufat, že brzy zaměstnání získají. Dál totiž běží jednání o prodeji nedaleké pily ve Ptení, která je momentálně zavřená. Pila Javořice zaměstnávala zhruba tři sta lidí.

Další pracovní místa by mohla přinést fabrika na výrobu cigaret v bývalém armádním areálu ve Skřípově. Pokud tento podnikatelský projekt vyjde, získá díky němu práci zhruba dvě stě lidí z okolí.

Získají lidé na Němčicku práci v logistickém centru?

U Mořic, které jsou jedním z center Mikroregionu Němčicko, má zase vyrůst velké logistické centrum. Práci by nabídlo více než dvě stě lidem. Začátkem roku jednala s obcí o výkupu pozemků pražská developerská společnost Lettenmayer & Partner.

„Momentálně však nelze říct, zda centrum vůbec někdy bude,“ přiznal starosta Mořic a předseda mikroregionu Jaroslav Knap.

Současně však podotkl, že zájem investovat do mořické průmyslové zóny trvá u jiné firmy. Ta však podle jeho slov mnoho pracovních míst s největší pravděpodobností nepřinese.

„Jiné investory nemáme,“ uzavřel Knap.

Prostějov nyní žádné silné investory neláká

Ani okresní město Prostějov, kam dojíždí do zaměstnání řada lidí z různých koutů regionu, žádného silného investora zatím neláká.

„Jednáme nyní s firmou, která má zájem o tři hektary půdy v průmyslové zóně ve směru na Kralice na Hané. Mohla by zaměstnat šedesát lidí. Dosud však s tímto investorem nic dohodnutého nemáme,“ nechal se slyšet prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.