Platba za energie se rozděluje na regulovanou platbu a neregulovanou platbu. Výši neregulované platby můžeme ovlivnit tím, že zvolíme takového dodavatele elektřiny nebo zemního plynu, který nabídne nejvýhodnější podmínky.

„Na trhu s elektrickou energií působí desítky dodavatelů. Každý odběratel si tak může vybírat mezi mnoha cenovými nabídkami a volit pro sebe tu nejvýhodnější. Zajímavé je, že ceny za energie se značně liší kraj od kraje a to i od stejného dodavatele. Rozdíl je totiž v ceně, kterou si za dodávku energie účtuje její distributor," říká Zbyněk Laisek z online srovnávače cen energií a finančních produktů Porovnej24.cz.

TIP: Porovnejte si aktuální nabídky energií v online kalkulačce.

Další částí celkové platby za energii je takzvaná regulovaná platba. Aktuálně se například vede živá debata o jejím nastavení prostřednictvím nových tarifů u elektřiny. Prozatím jsou nové tarify navrženy tak, že výši platby za elektřiny nebude určovat to, kolik jí kdo spotřeboval, ale jak silný bude mít elektrický jistič.

Změnit dodavatele

Zatímco regulovanou složku ceny energie nemá odběratel šanci ovlivnit, tu neregulovanou, která tvoří zhruba půlku celkové ceny, ano. Stačí se třeba podívat, kolik za energie platí v jiném kraji. Například čtyřčlenná rodina žijící v Ústeckém kraji zaplatí za stejnou spotřebu elektřiny a plynu podstatně více než čtyřčlenná rodina žijící v Praze. A to i přesto, že obě rodiny mají shodného dodavatele energie.

„Spočítali jsme to tak, že lidé z Ústí zaplatí u jednoho stejného dodavatele ročně o 525 korun více za elektřinu a za plyn dokonce i o 3 367 korun," říká Zbyněk Laisek.

Z aktuálního srovnání cen plynu a elektřiny na Porovnej24.cz dále vyplývá, že ceny za stejnou dodávku energií se mohou lišit až o tisíce korun nejen v závislosti na nabídce konkrétního dodavatele, ale i kraji, v němž domácnost energii odebírá. Důvodem je, že na ceně energie se podílí i její distributor, přičemž každý distributor energie má stanoveny ceny jinak. Například více za energií zaplatí na Moravě než ve středních Čechách. Toto se dá však využít ve vlastní prospěch v momentě, kdy klient svého dodavatele energie spolu s distributorem změní. Odběratel totiž není v tomto ohledu nikterak vázán místem odběru.

„U již zmíněné čtyřčlenné rodiny se roční úspory při změně dodavatele mohou vyšplhat u elektřiny i přes dva tisíce korun a u plynu přesáhnout i osm tisíc korun," dodává Laisek.

Podvodníci a smlouva

Atraktivní možnost ušetřit na cenách energie avšak provázejí i mnohé svízele. Těmi jsou i nesolidní firmy, které se lidem snaží vnutit nevýhodné smlouvy, které obvykle nabízejí podomní prodejci, jejichž nezvané návštěvy se v posledních letech staly otravným folklórem nejednoho českého města nebo vsi. To je samozřejmě špatně, protože informovaný spotřebitel, který nepodlehne psychologickému nátlaku, má při troše snahy možnost na změně dodavatele vydělat.

„Avšak to vždy jen za předpokladu, že si seriózně porovná nabídky všech dodavatelů energií a v případě, že se ukáže, že platí více, než musí, dodavatele změní," tvrdí Laisek.

Podle něj si však domácnosti musejí být jisty, že se svým stávajícím dodavatelem mají uzavřenou smlouvu, která není vázána na několik let dopředu, ale pouze prostou výpovědní lhůtou v řádu několika měsíců. V momentě, když by totiž chtěli v zájmu úspor vypovědět smlouvu předčasně, mohou celkem jistě počítat s tím, že jejich stávající dodavatel jim tuto „zradu" řádně naúčtuje. Penále běžně dosahuje několik tisíc korun, přičemž výjimečná není ani pokuta ve výši deseti tisíc korun.

Zjistěte, který dodavatel elektřiny nebo plynu nabízí nejlevnější ceny.