Ty rozesílají dopisy se žádostí o aktualizaci kontaktů v rejstříku firem. Pokud společnost zareaguje, může ji to stát až desítky tisíc korun.

„Dopisy na první pohled vypadají, jako by se jednalo o vyrozumění třeba od policie nebo od pojišťovny. Zdá se, že je to úřední listina. Navíc katalogové firmy schválně udělají v datech firmy chyby, aby je donutili zareagovat,“ prohlásil Petr Kupčík z vyškovské firmy Komíny Expres.

Této společnosti podobné dopisy přišly loni čtyři. „Někoho to může zmást. Zápis do rejstříku potom může firmu stát třeba třicet tisíc korun,“ varoval Kupčík.

Na zvýšenou činnost katalogových firem upozornil vedoucí živnostenského úřadu městského úřadu v Bučovicích Miroslav Saska. „Řada hlavně začínajících podnikatelů zaplatí v domnění, že se jedná o povinný zápis. Dopis lze snadno splést s úředním dopisem ze živnostenského či finančního úřadu. Peníze zpět se potom dostávají těžko,“ řekl Saska.

Ten radí, jak postupovat, když už se firma do rejstříku zapsala. „Pokud se podnikatel již nechal napálit, doporučují právníci neplatit faktury. Zaplacením totiž postižená firma přiznává oprávněnost a legálnost pohledávky. Katalogové společnosti sice vyhrožují soudním řízením, ale je to zejména proto, aby se důvěřiví podnikatelé zalekli,“ vysvětlil Saska.

Podle něj je naopak vhodné doporučeným dopisem namítnout, že k podpisu a vyplnění dat došlo uvedením v omyl a tudíž k uzavření objednávky nedošlo. „K vypracování takového dopisu je však nanejvýš vhodné využít služeb advokáta, který se touto problematikou zabývá,“ doplnil Saska.