Majitele bučovického Prestige café bistra Jaroslava Staňka uzavírka mezinárodní silnice dohnala k zavření kavárny. O práci se zase bojí tři zaměstnanci čerpací stanice Vest v Bučovicích.

Uzavření „padesátky“ vneslo do města nejenom klid, ale taky obavy. „Tržby se nám znatelně snížily. Vedoucí uvažuje, že benzínku zavře. Dřív sem zajížděly kamiony, teď jsme závislí na místních. Až bude zavřená celá silnice, ani ti k nám nepřijedou,“ uvedla pracovnice bučovické čerpací stanice Vest Dagmar Pospíšilová.

Ta má zároveň strach, že přijde o zaměstnání. „Trápí mě to ve dne v noci. Je mi dvaapadesát, těžko budu hledat novou práci. Už se po něčem poohlížím, ale zatím marně. Pracují zde ještě dva mladí kluci, ti to budou mít s hledáním jednodušší,“ povzdechla si Pospíšilová.

O poznání horší situace nastala v bučovické nekuřácké kavárně. Obava, kterou nedávno vyslovil její majitel Jaroslav Staněk, se splnila. „Musel jsem zavřít. Návštěvnost tak klesla, že nebyl důvod nechat bistro otevřené. Co bude, až opravy na „padesátce“ skončí, zatím netuším. Možná už ale nikdy neotevřu,“ naznačil Staněk.

Ten má v části objektu, kde byla kavárna, prodejnu s motocykly, čtyřkolkami a dalšími vozidly. „I tu máme většinou zavřenou. Zákazníci se k nám teď musejí jen objednávat,“ upřesnil Staněk.

Hlavním zdrojem jeho příjmů v bistru byli podle jeho slov hlavně řidiči náklaďáků. Pro ně je teď jízda po mezinárodní silnici v Bučovicích zakázaným ovocem. Přesto ho někteří ještě docela rádi ochutnají.

Alespoň to tvrdí bučovičtí strážníci a taky policisté. „Motoristé jsou stále stejně neukáznění. Proto jsme se rozhodli, že zvýšíme postih za přestupky. Doteď jsme rozdávali pětistovku nebo tisícikorunu pokuty. Od pondělí využijeme možnosti dávat nejvyšší možné postihy, to znamená dva tisíce korun,“ vysvětlil velitel bučovické městské policie Jiří Wasserburger.

Podle něj řidiči měli dost času na to, aby si zvykli na uzavírku. „Dokonce jsme se kvůli častým přestupkům dohodli i s policií, že i ona pokuty zvýší. My jsme od té doby, kdy je silnice uzavřená, vybrali přibližně osmadvacet tisíc korun,“ doplnil Wasserburger.

Vyškovští policisté navíc plánují podle svého tiskového mluvčího Aloise Gryce zpřísnit kontroly.

„Vzhledem k tomu, že bezohlední řidiči stále porušují zákaz vjezdu, kolegové z vyškovského dopravního inspektorátu i bučovického obvodního oddělení plánují v nejbližších dnech zahájit rozsáhlejší dopravně bezpečnostní akce. Teď tam hlídají dvanáct hodin denně a průměrně dají patnáct blokových pokut,“ informoval Gryc.

Kamiony v souvislosti s uzavírkou mezinárodní silnice v Bučovicích ovšem netrápí jen muže zákona. V poslední době se totiž zvýšil počet náklaďáků projíždějících některými okolními obcemi.

„Lidé si stěžují, že se počet kamionů projíždějících vesnicí zvýšil. Křižovatka v Bohdalicích je sama o sobě nešikovná a když přibude aut, nemůžou přecházet,“ uvedl před časem bohdalický starosta Jan Hrežo.

Stejné potíže trápí obyvatele Nesovic. „Od doby, kdy je uzavřená „padesátka“, tudy projíždí jeden náklaďák za druhým. Ale policisty tady není skoro vůbec vidět,“ namítl starosta Vítězslav Reška.

Podle mluvčího vyškovské policie se jeho kolegové soustředí na nejproblematičtější oblast, kterou je přímo mezinárodní silnice. „Pokud kamiony projíždějí obcemi, kde není zákaz, nemůžeme je za to pokutovat. Když ale řidič poruší pravidla, samozřejmě ho čeká postih,“ řekl Gryc.