Poté, co krajský soud vydal předběžné opatření a zakázal vyškovské nemocniční lékárně odpouštět pacientům státem nařízené regulační poplatky za recept, vyčkávají její konkurenti, jak celá záležitost dopadne.

„Po zkušenostech z jiných krajů počkáme, zda bude nemocniční lékárna nařízení dodržovat. Pokud ano, je pravděpodobné, že se vrátíme se ke starému systému,“ uvedl obchodní ředitel řetězce lékáren, který má svou provozovnu i ve Vyškově v Cukrovarské ulici, Luboš Korbelář. Původní systém spočíval v pětikorunových slevách pro stálé klienty. Zatím však zůstává u bonusů pro pacienty s klientskou kartou až do plné výše regulačního poplatku, což je třicet korun za položku na receptu.

„Chceme pacientům ušetřit běhání z lékárny do lékárny a zjišťování, kde se poplatky platí a kde ne. Lidé kvůli tomu jsou schopni dojet i z padesátiki­lometrové vzdálenosti,“ dodal Korbelář.

Firma provozující lékárnu v budově zdravotnického zařízení Angis ve Vyškově u autobusového nádraží, od prvopočátku vnímá regulační poplatky receptů jako špatné řešení nedostatku peněz ve zdravotnictví. „Má minimální regulační význam a nejvíce nepříznivě dopadá především na chronicky nemocné starší pacienty,“ je přesvědčený jeden z majitelů zařízení Pavel Veselý. Proto poskytuje a podle svých slov nadále i bude poskytovat slevu na recept do maximální výše šedesát korun. „Současně věříme, že se v republice vytvoří spravedlivý model úhrad léků a léčiv,“ dodal Veselý.

Ostatní lékárny na „dotování“ svých zákazníků většinou nemají. „Slevy poskytují buď velké řetězce nebo organizace, které si to můžou dovolit, a těch není mnoho. Většinou záleží na konkurenčním prostředí. Je to jejich podnikatelské rozhodnutí. Je ale nabíledni, že je to nekalá soutěž,“ je přesvědčený předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.

Ten odsuzuje i rozhodnutí kraje, který na výtku ministerstva vnitra o možnosti protiprávního odpouštění poplatků zareagoval kosmetickými změnami. Úlevy na třiceti korunách v lékárnách krajských nemocnic už nebudou mít podobu darů, ale slev. „Týká se to pouze lékáren zřizovaných krajem. Radní pro zdravotnictví dostal úkol připravit tuto záležitost k projednání na lednovém zasedání Rady Jihomoravského kraje tak, aby mohla platit od 1. února 2010,“ řekl hejtman kraje Michal Hašek.

To se týká i vyškovské nemocniční lékárny, kterou majitelka jedné soukromé lékárny ve Vyškově zažalovala za nekalou soutěž a soud předběžným opatřením nedovolil užívat v nemocniční lékárně darovací smlouvy. Lékarna i kraj se odvolali.

Kraj odpouštění poplatků ročně stojí zhruba 50 milionů korun. S touto částkou se počítá i v rozpočtu na rok 2010.

Podle Hampela ale jde o diskriminaci. „Regulační poplatek není příjmem lékárny, slouží ke snižování ceny léčiv pro zdravotní pojišťovny a pro pacienty. Pokud bude kraj od února na regulační poplatky poskytovat slevové kupony, zůstane situace stejná. Kraj bude z peněz všech pacientů dotovat jenom své lékárny,“ zlobí se předseda grémia lékáren Hampel.

Menší lékárny taková nespravedlnost zlobí. Zpočátku se snažily s nemocniční lékárnou držet krok. Ale vracení úhrad šlo z kapes majitelů, a nemohlo proto vydržet dlouho. „Rozhodně jsme nespokojení. Naše lékárna zpočátku slevu také poskytovala, ale pro majitele to bylo neúnosné,“ uvedl vedoucí lékárny v sousedství nemocnice, Leoš Jurman.

Zatímco pro mnohé chronicky nemocné pacienty s větším počtem léků je odpouštění poplatků důležitou úsporou, jiní to neřeší. „Jdu do první lékárny, která se mi namane. Většinou nemám čas, a tak nemůžu hledět na to, kde se platí o třicet korun míň nebo víc,“ svěřila se Alena Pokorná z Moravských Málkovic.