Když se o někom řekne, že je na něco „levý“, znamená to, že některé činnosti nezvládá nejšikovněji. Lidé, kteří více používají levou ruku také občas nebývají příliš zruční. Je to však často dáno tím, že pomůcky se vyrábí hlavně pro praváky. Najdou se ale i psací a jiné potřeby šité levákům na míru.

Brňané je mohou od pondělí 5. listopadu pořídit v prodejně ve Vranovské ulici. „Asi každý desátý člověk je levák,“ říká spolumajitel firmy Patrik Nacher. Sám píše pravou, ale jeho žena je levačka.

„Viděl jsem, jak je těžké sehnat něco speciálně pro leváky. Proto jsme založili obchod. Zboží dovážíme hlavně z Německa, ale výrobci v Česku už se také lepší,“ podotýká Nacher.

První obchod otevřel v Praze v květnu. „Chtěli jsme, aby si takové věci mohli nakoupit i lidé z Moravy. Ty nejžádanější výrobky jsme tedy přivezli do Brna,“ popisuje. Mezi ně patří hlavně psací a kuchyňské potřeby.

 

O specializované výrobky je zájem

Sortiment prodejny zajišťuje Vilém Nacher, otec Patrika Nachera. „Máme pro leváky kuličková pera, pentilky, fixy, ale i plnicí pera,“ popisuje Nacher starší. „Zatímco praváci píší tahem, leváci na psací potřeby tlačí,“ vysvětluje hlavní důvody, proč leváci potřebují třeba jiná pera.

Problém s psacími potřebami mají děti už v první třídě. „K psaní používají keramická pera, která jim takové potíže nedělají,“ říká učitelka ze Základní školy Heyrovského v Brně Marie Zemanová. Větším problémem jsou podle ní jen nůžky.

„ Ty normální levorukým dětem papír spíše okoušou. Rodiče jim proto většinou koupí nůžky speciální,“ konstatovala Zemanová. V každé třídě má dva až tři leváky.

Dětská psycholožka Zuzana Lincová podotýká, že rodiče sami leváka poznat nemohou. „To, že dítě jí levou rukou neznamená, že je vyhraněný levák. To může rozpoznat až psycholog,“ tvrdí.

Leváci jsou ale většinou na nástroje a vybavení pro praváky zvyklí. „S nůžkami jsem měla ze začátku problémy, ale zvykla jsem si. Jediné, co používám z výrobků pro leváky, je škrabka,“ říká studentka ekonomie Lenka Dobešová.

Škrabka je taky nejžádanějším výrobkem v obchodě pro leváky. „Zkuste ji vzít do pravé ruky a něco oškrábat. Stejně se cítí leváci s obyčejnou škrabkou,“ usmívá se Nacher.

V obchodě je k sehnání například i pravítko, na kterém je stupnice zprava doleva, ocelový srp s ostřím pro leváky nebo peněženka s kapsičkami na opačné straně než je zvykem.