Například těm z Bučovic. Zhruba polovina členů Sdružení zámeckých vinařů Bučovicka už za předsedou Alešem Navrátilem přišla se špatnými zprávami. Další možná dorazí ve čtvrtek, kdy mají schůzi. „Nevypadá to dobře. Mráz přišel začátkem týdne a trval dvě noci. Lístky vína narašily a nyní pomrzly. Dá se říct, že dobře dopadli jen ti, co mají pozdní odrůdy. Ty totiž ještě pučet nezačaly," popsal Navrátil.

Jak zmínil, následky, které se odrazí na úrodě, bude možné odhadnout až později. Závisí totiž na dalším vývoji počasí. „Je šance, že víno obrazí znovu. To jsme zažili například před dvěma lety v květnu. Úroda ale nebyla nijak valná," vzpomínal Navrátil.

Větší obavy má Pospíšil. V Žabčicích na Brněnsku, které leží nedaleko jeho bošovických vinic, jeho kamarádovi pomrzlo už sedmdesát procent úrody. „Znamená to na daný rok konec. Pupeny sice vyraší z druhých oček, ale ta většinou nejsou plodná, hrozen na nich nevyroste. V podstatě pak pouze chráníme vinice proti škůdcům a vyčkáváme na příští rok. A doufáme, že zase nepřijdou mrazy," dodal Pospíšil.

Mrazíky mu téměř zničily úrodu právě v roce 2014. „Byla horší i kvalitativně," řekl Pospíšil.

Jak dopadly jeho bošovické vinice, však zatím neví. Momentálně totiž zajišťuje novou výsadbu v jiných lokalitách. „Obavy z toho, co mě v Bošovicích čeká, mám. Na druhou stranu jsme sázeli například na Mikulovsku a tam situace vypadá poměrně dobře," stále doufá v dobré zprávy Pospíšil.

Mladé rostliny, které momentálně vysazuje, podle něj nízkými teplotami ohrožené nejsou. „Jde jen o sazenice, které nejsou narašené," vysvětlil.

Podobně jako vinaři sledují s neklidem předpověď počasí i zahrádkáři. Třeba těm ve Slavkově u Brna už úrodu ohrozil. „Náchylné jsou nyní hlavně jabloně, ořechy a hrušně, které v tomto období kvetou. Například známí si mi stěžovali na pomrzlé ořechy," uvedl slavkovský zahrádkář Vladimír Luža.

Spolu se svými kolegy doufá, že ve městě nebudou škody velké. „Stromy chrání zástavba. Dnes má přijít další mráz, tak uvidíme, jak se na nich podepíše," netroufal si Luža zatím odhadnout škody.

Doufá, že se nebude opakovat situace z roku 2014, kdy kvůli mrazíkům přišli o celou úrodu. Pomrzly například všechny jabloně. Jistý si je jen meruňkami, broskvemi a švestkami. „Ty už jsou odkvetlé a plody vydrží víc než květy," poznamenal Luža.

Jeho otnický kolega Petr Havelka si každý den zapisuje nejnižší a nejvyšší naměřenou teplotu. „Nejnižší v poslední době byla 1,7 stupňů Celsia. Takže u nás naštěstí nemrzlo a nevypozoroval jsem žádné škody," je zatím spokojený Havelka. Sám má všechny stromy přikryté, aby je teploty pod nulou poškodily co nejméně.

Podobně jako on můžou být v klidu i zemědělci. „Ranní mrazíky se vůbec nedotknou obilovin," sdělil ředitel Regionální agrární komory Jihomoravského kraje Jaromír Musil.