Dvě elektrárny by měly v dohledné době vzniknout ve Vyškově. Jedna bude stát v lokalitě Joklova. Další by měla být v Rychtářově na střeše na pozemku bývalé pily. „Město dalo souhlas s územním řízením. Pozemky jsou majetkem soukromníků, takže zbytek jde mimo nás. Řízení je potom věcí majitelů a firem, které chtějí výstavbu provést,“ potvrdila tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

V Rousínově by stavbu solární elektrárny uvítali. Záleží ale na vyjádření dalších orgánů, které musí elektrárnu povolit a zakreslit do územního plánu. „Dostali jsme žádost od soukromé firmy o vyjádření k záměru stavět v Čechyni sluneční elektrárnu. Rada města ji vzala na vědomí. Když se stavbu podaří zařadit do územního plánu, budeme souhlasit s výstavbou. Elektrárna by měla vzniknout na pozemcích soukromého vlastníka. Je ale potřeba získat povolení od kraje, zemědělců a hlavně mít splněné požadavky podle územního plánu,“ potvrdila tajemnice rousínovského městského úřadu Ludmila Havlíčková.

Nejistý je zatím osud solární elektrárny v Hošticích-Herolticích. „V prosinci nám jedna firma udělala nabídku na stavbu fotovoltaické elektrárny. Návrh však zastupitelstvo neschválilo. V březnu jsme dostali nabídku od jiné společnosti, která chtěla také stavět sluneční elektrárnu v naší průmyslové zóně. Stavba opět neprošla, ale návrh je dále v jednání,“ řekl starosta obce Hoštice-Heroltice Jaroslav Strašák.

Vše tedy záleží na tom, jak firma upraví svoji nabídku a kolik zastupitelů návrh podpoří. „Příště budu hlasovat stejně, elektrárnu tady nechci. Hlavním důvodem je blízkost k obytným domům,“ dodal Strašák.

PETRA DAŇKOVÁ