S prvními teplými dny začínají lidé ve skříních hledat odložené jarní oblečení a zaměstnavatelé na úřadech práce lidi na sezonní zaměstnání. Díky tomu klesla v březnu v Brně a okolí míra nezaměstnanosti. Brněnský úřad práce evidoval koncem minulého měsíce přes šestnáct tisíc lidí, což bylo o pět set méně než v únoru. Míra nezaměstnanosti meziměsíčně klesla o tři desetiny, na 7,4 procenta.

Brněnští nezaměstnaní mají stále na výběr z více než tří tisíc pracovních míst. „Nejvíce jich je pro středoškoláky a lidi z technických oborů. Pro uchazeče se základním vzděláním ale nemáme prakticky nic, o ty nemají zaměstnavatelé zájem,“ přiblížila situaci na brněnském trhu práce mluvčí úřadu Ivana Ondráková.

Stovky zájemců o práci proudí do budovy pracovního úřadu v Křenové ulici podle Ondrákové denně. Mladá romská maminka s kočárkem, navštívila brněnský úřad práce i v úterý. „Já jsem si to spletla, mají zavřeno. Akorát ve středu a v pondělí jsou úřední hodiny,“ řekla. Bez práce už je dlouho. „Určitě přes rok. Vždycky, když jsem někam přišla, tak mi řekli, že už je to místo obsazené,“ posteskla si. Jméno si však nepřála zveřejnit. „Vždyť to je jedno, jestli jsem to já nebo někdo jiný, kdo shání zaměstnání. Všichni Romové mají problémy najít práci, jsou doslova na každém rohu,“ prohlásila.

Pro dlouhodobě nezaměstnané má ale brněnský úřad programy v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. „Zaměstnavateli například doporučíme člověka z evidence a on na něj může dostat i finanční příspěvek,“ řekla Ondráková.

Podle ní se šance na nalezení práce stále zvyšují. V březnu se pracovníkům brněnského úřadu práce podařilo umístit přes tisíc uchazečů o práci.

„V Brně je nezaměstnanost již tradičně nižší, jako v každém městě. S příchodem letních měsíců půjde ještě níž, protože firmy najímají lidi na stavební a sezonní práce. Po skončení prázdnin ale na trh práce vstoupí absolventi škol, takže počet nezaměstnaných o něco vzroste,“ řekl ekonom společnosti Cyrrus Igor Pečta.

Brno ale nemá nejnižší míru nezaměstnanosti na jižní Moravě. Nejméně lidí bez práce je v okrese Brno-venkov. Tamější úřad práce eviduje skoro šest tisíc lidí bez práce. Oproti únoru je to o bezmála čtyři stovky nezaměstnaných méně.

Míra nezaměstnanosti byla v okrese ke konci března 5,5 procenta, tedy o čtyři desetiny procenta méně než předcházející měsíc. „Přesto, že se k 1. lednu letošního roku rozšířil náš okres a převzali jsme sedm set nových uchazečů, meziroční pokles nezaměstnaných činí téměř čtyři sta lidí,“ podotkl Jaromír Šaroun z Úřadu práce pro Brno-venkov.

Okres nabízí přes dva tisíce pracovních míst, z čehož je skoro polovina pro absolventy učebních oborů. Podle Šarouna je o lidi s výučními listy velký zájem. „Ale důležité je hlavně to, jestli se nezaměstnaný chce uplatnit. Zájemce o práci nemusí být vyučený přímo v požadovaném oboru, zaměstnavatel si často člověka zaučí. Výuční list je pro něj jen jakýmsi předpokladem, že je schopen a ochoten se něco nového naučit,“ komentoval situaci Šaroun.

V celém kraji bylo ke konci března o více než tři tisíce lidí bez práce méně než v únoru. Jihomoravské úřady práce hlásily přes třiapadesát tisíc nezaměstnaných. Loni za stejné období jich bylo téměř o deset tisíc víc. K dispozici měli nezaměstnaní v březnu skoro deset tisíc volných míst. Ale i přesto má Jihomoravský kraj stále jednu z nejvyšších nezaměstnaností v republice, vyšší ukazatel mají jen kraje Moravskoslezský, Olomoucký, Ústecký a Karlovarský.

 

Vývoj nezaměstnanosti v březnu

 

Okres:

Počet uchazečů o práci:

Míra nezaměstnanosti:

Volná místa:

Brno

16 097

7,4

3 141

Brno-venkov

5 927

5,5

2 141

Blansko

3 652

6,4

1 026

Břeclav

6 017

9,4

777

Hodonín

10 354

12,5

1 055

Vyškov

3 152

6,4

556

Znojmo

8 005

13,7

1 270