Ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek je poprvé od vypuknutí ekonomické krize optimistický. V únoru totiž čekal další nárůst nezaměstnanosti, ale opak byl pravdou. Počet lidí bez práce mírně klesl ještě před rozjetím sezonních prací.

„Statistiky přinesly příjemné překvapení. Čekal jsem nárůst nezaměstnanosti, ale situace je stabilizovaná,“ neskrýval radost Marek.

Podle údajů, jež včera zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí, bylo na konci února v okrese bez práce 4830 lidí, tedy o pět méně než v lednu. Míra nezaměstnanosti poklesla z 10,6 na 10,4 procenta.

Za těmito příjemnými čísly je podle Marka vliv rekvalifikací, na něž v únoru nastoupilo pětasedmdesát zájemců. Během března by se situace mohla ještě zlepšit. „Nechci přeceňovat vliv sezonních prací, ale doufám, že se na stavu nezaměstnanosti příznivě projeví,“ nastínil ředitel vyškovského úřadu práce.

Doplnil i další příznivou zprávu, že žádný zaměstnavatel v této době nechystá hromadné propouštění. Některé firmy podle Marka zakázky mají, jiné ne.

To se projevuje i v nabídce volných míst. Podle poptávky jednotlivých firem zveřejněné na internetu se omezuje vesměs na Vyškov a okolí, v menší míře na Slavkovsko. Větší zaměstnavatelé z Bučovicka, jako třeba EMS – PATVAG nebo Dina-Hitex teď nové lidi nepřijímají. V současné době připadá na jednoho volné místo pětatřicet zájemců, tedy o jednoho víc než v lednu.

Firmy z Vyškovska vesměs chtějí kvalifikované profesionály z technických oborů, jako jsou kontroloři a plánovači výroby, operátoři CNC strojů, svářeči. Podmínkou přijetí je často několikaletá praxe, stále se najdou ale i nabídky pro absolventy. Pracovníky stále poptávají silní výrobci zaměření vesměs na strojírenství, jako například EDP Komořany, Antreg, Hestego a Fritzmeier.

Cenění jsou stále obchodníci. Zhruba dvacet lidí na obchodní pozice například přijme firma Rami, která příští týden otevírá svůj nový závod ve vyškovské průmyslové zóně Nouzka. „V průběhu dvou až tří měsíců tam najdou uplatnění i zaměstnanci ve výrobní sféře, jednat se bude asi o sto sedmdesát lidí,“ upřesnil jednatel společnosti Rami Radovan Minář.

Nejhůř jsou na tom s uplatněním nekvalifikovaní zájemci o zaměstnání. Místa pro ně v současné době takřka neexistují. Nejvyšší nezaměstnanost je v odlehlých obcích na periferii okresu, jako jsou třeba Malínky, Podivice nebo Mouřínov.

nezaměstnanost v regionu (%)

leden 2009: 6,2
únor 2009: 6,7
březen 2009: 7,1

duben 2009: 7,2
květen 2009: 7,3
červen 2009: 7,3

červenec 2009: 8,0
srpen 2009: 8,3
září 2009: 8,6

říjen 2009: 8,6
listopad 2009: 9,0
prosinec 2009: 9,7

leden 2010: 10,6
únor 2010: 10,4
Míra nezaměstnanosti v okresech v únoru 2010
Nezaměstnanost únor 2010