Z osmdesáti obcí vyškovského okresu má podle údajů posledního zpravodaje vyškovského úřadu práce víc lidí bez zaměstnání než je průměr sedmačtyřicet. Je mezi nimi i většina měst, totiž Bučovice, Ivanovice na Hané a Rousínov.

Okres se tedy může vykázat nižší mírou nezaměstnanosti než většina okolních regionů díky skupině obcí s mizivým množstvím lidí bez práce. Tradičně sem patří vesnice na Slavkovsku s dobrým spojením do Brna a Krásensko s Pustiměří.

Nejnižší nezaměstnanost byla v prosinci v Krásensku: 3,7 procenta.

Naopak už v devíti obcích překračuje nezaměstnanost alarmující patnáctiprocentní hranici. Jedná se o Bohaté Málkovice, Křižanovice u Vyškova, Kučerov, Malínky, Mouřínov, Podbřežice, Rostěnice-Zvonovice a Studnice. V Kožušicích se dokonce míra nezaměstnanosti mírně přehoupla přes dvacet procent.

Nejhůř jsou na tom v současné době Podivice, kde je bez práce sedmadvacet procent lidí. Podle podivického starosty Jiřího Maráka toto číslo ale z valné části ovlivnilo ukončení sezonních prací v lese, na nichž je značná část obyvatel dědiny ve vojenském újezdu závislá.