Ti, kteří budou o úklid žádat na poslední chvíli, můžou mít nakonec smůlu. „Někteří lidé k nám volají za pět minut dvanáct a chtějí uklidit například ještě tentýž den. Takovým požadavkům skutečně nemůžeme v období Vánoc vyhovět. Kapacity nám jednoduše nestačí," potvrdila za firmu Prima úklid z Bučovic Yvona Střítecká.

Nejlepší je vyzkoušená služba, doporučení přátel je v případě úklidových firem nedocenitelné. „Náš obor podnikání je velmi specifický a myslím, že spousta lidí v Česku si na tyto služby ještě nezvykla. Vyškovsko nevyjímaje. Naše firma se snaží orientovat jak na pravidelné úklidy ve velkých firmách, tak na jednorázové pro jednotlivce. Zejména ze strany jednotlivců je poptávka po úklidech v době Vánoc vysoká. Snažíme se zvládat obojí, v průběhu roku nicméně stále převládají služby pro firmy," prozradil majitel slavkovské úklidové firmy Remiáš Global Services Lubomír Remiáš.

Vyškovanka Šárka Metelková by si nikoho doma bez dozoru uklízet nenechala. Nepopírá ale, že služeb už využila. „Osobně neplánuji požádat v době Vánoc o pomoc od odborníků, ráda si vše uklidím sama. Přiznám se, že ale s těmito službami zkušenost už mám. Nechala jsem si třikrát vyčistit koberce. Vždy jsem nicméně byla na místě přítomná a na čištění jsem dohlížela. Nikoho cizího bych si jen tak nevpustila do bytu a nenechala ho tam samotného uklízet," upozornila Metelková.

Podobného názoru je také obyvatelka Dražovic Hana Jeřábková. Ta má hlavně problém s narušením soukromí. „Před Vánoci si chci všechno uklidit sama, podobné služby nevyhledávám. Jedná se o mé soukromí. Osobně s nimi ani nemám zkušenost," prohlásila Jeřábková.

Oken mají dost

Když potřebuje vyčistit koberce, vybavení si zapůjčí. „Přesto pokud bych se někdy v budoucnu pro nějakou službu u těchto firem před Vánoci rozhodla, tak by to bylo vyčištění oken, protože jich na domě máme skutečně hodně. Nicméně i to mi přijde jako škoda peněz," zmínila žena.

Zájem o vysátí nebo vyčištění lustrů a koupelny je hodně nárazový. „Služby poskytujeme všem věkovým skupinám. Je to hodně individuální záležitost. Jednou se ozve jeden zákazník týdně, jindy zavolá během dne i dvacet zájemců," doplnil Remiáš.

Jeho kolegyně eviduje jako nejčastější zákazníky lidi středního věku. „Zkrátka nemají čas a potřebují nutně uklidit," řekla Střítecká.

To, zda bude v domě uklízečka sama, je vždy o domluvě. „Záleží na zákazníkovi. V případě, že se rozhodne nám předat klíče a my u něj uklízíme dlouhodobě, tak je vše ošetřené přes smlouvu," zdůraznila Střítecká.

Remiáš poznamenal, že většinou lidé u úklidu chtějí být a práce kontrolovat. Poptávka každým rokem roste. „V současnosti je konkurence v odvětví velmi vysoká. Každá firma se profiluje trošku jinak. Přesto v období Vánoc máme dostatek práce všichni. My se specializujeme na čištění koberců. Na úklid si najímám lidi. Za den se dají zvládnout tři až čtyři zakázky," upřesnil Remiáš.

Kolik zaplatí?

Před Vánoci podle zástupců úklidových firem vede umývání oken. Ceny jsou stanovené převážně hodinovou sazbou, v některých případech od myté plochy, a odrážejí, zda jde o úklid pravidelný nebo jednorázový. „Umytí všech oken vyjde v bytě 3+1 v paneláku na 850 korun. Cena za vyčištění koberců nejde předem odhadnout a je závislá na velikosti a míře znečištění. Pokud zákazník stojí o poskytování úklidu v domácnosti dlouhodobě, ušetří," řekl majitel úklidové firmy Lubomír Remiáš.

ZDENĚK KOUSAL