A právě na povánoční výprodeje řada lidí čekala. Dcera Kateřiny Kondeiové má brzy narozeniny a její matce se slevy hodí. „Máme tři děti a každý rok se zaměřujeme na oblečení, boty i hračky,“ prozrazuje Kondeiová.

Lepších cenových nabídek se lidé na Vyškovsku mohou dočkat zejména od prodejců s oblečením. Obchodníci se teď ve velkém zbavují zimního sortimentu. „Lidé už začali chodit. Dnes jsem dala ceduli ven před obchod a slev si velmi rychle všimli a už od rána jsem nějakou tržbu udělala. Docela mě to překvapilo,“ potvrdila vedoucí vyškovské prodejny s textilem S.A.M. Alena Taušová.

I ona s napětím očekává, jaké budou prosincové tržby s ohledem na rostoucí nezaměstnanost způsobenou hospodářskou krizí. „Slevu jsme nasadili na padesát procent. Prodávají se u nás i jiné značky, sleva se tak týká jen oblečení S.A.M.,“ upřesňuje Taušová a ukazuje mikinu s kožíškem, na kterou se sleva také vztahuje. V navýšení tržeb věří i majitelka vyškovského obchodu Quelle Libuše Klimešová. „Už před Vánoci jsme měli slevu na zboží značky Quelle padesát procent, věřím, že po Novém roce to bude pro naše zákazníky ještě zajímavější,“ uvedla Klimešová.

Ceny uvedené na zboží jsou ještě před slevou. „Cena bude zákazníkům odečtena až u pokladny, aby si mohli ověřit, že sleva je opravdu tak výrazná,“ dodala Klimešová. Povánoční výprodeje spustili i prodejci hraček nebo elektroniky. „Letošní předvánoční i povánoční prodeje jsou ve znamení slev a akčních nabídek,“ uvedl před časem vedoucí pobočky Planeo Elektro ve Vyškově Michael Uhřík. Například pračka Whirpool AWO/D 43109 je ve vyškovské prodejně nyní zlevněna z necelých dvanácti tisíc na osm.

Pozadu nezůstávají ani velké obchodní řetězce. Například společnost Ahold ve svých obchodech Albert poskytovala výrazné slevy už před Štědrým dnem. Kromě typických vánočních potravin sehnali lidé i velmi levné hračky nebo dárkové kosmetické balíčky. Před oslavami Nového roku se na pultech Albertu na sídlišti Osvobození ve Vyškově objevují slevy na sekty, džusy nebo vína. Například láhev červeného vína Danube Valley tu zákazníci seženou s padesátiprocentní slevou za necelých třicet korun.

Příklady povánočních slev:
Quelle, OD Kojál
– dámské černé kozačky:
pův. cena 999, nyní 499 Kč
– dámské termokalhoty:
pův. cena 499, nyní 250 Kč
Albert, Osvobození
– sada postaviček Vikingů (hračky): pův. cena 699, nyní 399 Kč
– džusy Happy Day 2l: pův. cena 64,90, nyní 39,90 Kč
Planeo Elektro
– pračka Whirpool AWO/D 43109: pův. cena 11 990, nyní 7999 Kč
zdroj: průzkum Vyškovského deníku Rovnosti
ANKETA: Využíváte povánoční slevy?

Kateřina Kondeiová
31 let, mateřská dovolená
Slev po Vánocích využíváme každý rok, letos nevyjímaje. Máme tři děti, takže nakupujeme hodně. Určitě se nejvíc zaměřujeme na oblečení, boty i hračky, které budou ve slevě. Dcera má navíc narozeniny. Jezdíme kvůli tomu často i do Brna.

Jiří Krejčík
25 let, strojní dělník
Slev nevyužívám a ani nikdy jsem je nevyužíval. Do obchodu chodím, když potřebuji, a ne, když mě tam lákají na všelijaké slevy. Vadí mi celý ten shon kolem Vánoc. Když si třeba potřebuji koupit nové boty, využiji nabídky na internetu.


Marcela Kummerová
35 let, úřednice
Povánočních slev se nebráníme, i když většinou volíme nákupy v Brně. V Olympii jsou slevy až osmdesátiprocentní, navíc jsou tam veškeré obchody pohromadě a to mi úplně vyhovuje. Ve Vyškově jsou ty slevy o poznání nižší a výběr není tak velký.

Hana Podaná
46 let, podnikatelka
Slev nevyužívám. Spíš je to o tom, že jim jednoduše nevěřím. Lidé se často nechají marketingovými triky zmást. Buď se jedná o zboží, které nikdo nechce, nebo si s cenou obchodníci neustále hrají, že je sleva nakonec třeba jenom desetiprocentní.

Naděžda Mostovská
33 let, dělnice
Něco málo nakupuji, určitě jde v drtivé většině o oblečení. Vyškov mi na nákupy stačí, ale někdy zajedeme s rodinou na slevy i do Brna. Spíš než slev jsem ale letos využila možnosti vyměnit zboží, protože jsem synovi vzala jiné číslo riflí.


Aleš Mráz
36 let, nezaměstnaný
Vánoce by podle mého měly být o tom, že se nakupuje před nimi a ne až po nich. Tak je to alespoň u nás. Po Štědrém dni mě už do obchodu stejně nikdo nedostane. Navíc svým blízkým nekupuji tak drahé dárky, aby se mi vyplatilo čekat na slevy.
HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE