Voda z kohoutku bude od ledna dražší. Obyvatelé Vyškovska zaplatí za kubík pitné vody 32 korun. Připlatí si tedy o korunu a padesát haléřů víc než loni. A za každý kubík vody špinavé, která odteče z jejich domácnosti do kanálu, 30,50 korun, tedy o dvě koruny více než dosud.

„Zdražujeme kvůli zdražení surové vody, navýšení daně z přidané hodnoty z devíti na deset procent a vliv má také nedávno dokončená rekonstrukce vodohospodářské infrastruktury,“ vysvětlil změnu cen vodného a stočného ředitel Vodovodů a kanalizací Vyškov Vladimír Kramář.

Člověk, který použije sto litrů vody za den, což znamená přes 36 kubíků za rok, zaplatí v roce 2010 za odebranou pitnou vodu a její neškodné odvedení do přírodního prostředí o 127 korun více než loni.

Celkem tedy za veškeré vodárenské a kanalizační služby za rok 2010 zaplatí v průměru 2 281 korun. Průměrná koupací vana má přitom objem zhruba 170 litrů a více.

Na Vyškovsku podle Kramáře převažují domácnosti, které odeberou osmdesát až devadesát litrů na osobu a den.

Lidem se nová výše vodného a stočného nelíbí. „Je to pěkně drahé a kvalita vody ceně neodpovídá. Zdražování se mi nelíbí, ale co nadělám, zaplatit to musím. Vodou nešetřím, nejde to, třeba mýt se musím,“ řekl například Pavel Novák z Vyškova, který ročně spotřebuje sto dvacet kubíků vody.

V ještě horší situaci jsou firmy. „Jenom zvýšení spotřební daně nás přijde na milion. A k tomu ještě budeme muset připočítat stotisícové položky navíc za vodu. Zvyšuje nám to velice nepříjemně náklady,“ lituje ředitel Pivovaru Vyškov David Kaprál.

Pivovar spotřebuje dvacet až třicet tisíc kubíků vody ročně jako hlavní surovinu pro výrobu piva a na pročišťování trubek a techniky. „Vyškovský pivovar bohužel nemá vlastní zdroj vody. Mrzí nás, že ještě v říjnu město tvrdilo, že zdražování vody nebude. Budeme teď muset měnit naše propočty pro příští rok, které jsme už zpracovali,“ dodal Kaprál.

Starosta Vyškova Petr Hájek tvrdí, že město cenu nemůže příliš ovlivnit, protože je jen jedním z akcionářů společnosti. „Cenu projednává představenstvo. Společnost Vodovody a kanalizace je solidární a není možné, aby ve Vyškově byla jiná cena vody než v jiných městech, které provozuje,“ vysvětluje Hájek.

vodné a stočné na Vyškovsku
Součet cen vodného a stočného
za kubík (metr krychlový) na Vyškovsku:
2005 ⋌45,00
2006⋌ 47,00
2007 ⋌50,50
2008 ⋌55,50
2009⋌ 59,00
2010⋌ 62,50
Ceny jsou včetně DPH
Zdroj: Vodovody a kanalizace Vyškov a. s.
Více v sobotním vydání Vyškovského deníku