Pokud se Olympia v Modřicích u Brna rozšíří, stane se druhým největším nákupním centrem v České republice. Záměrem provozovatelů je, aby nové objekty plynule navázaly na současnou výstavbu obchodního domu Kika. S tím by souviselo i zvětšení parkovací plochy a přeložky inženýrských sítí.

Zástupcům občanského sdružení Nesehnutí, které se dlouhodobě zabývá vlivy nákupních center na životní prostředí, se projekt nelíbí. „Už teď je zde příliš velká koncentrace maloobchodů. A kdyby došlo k rozšíření Olympie, jezdilo by sem ještě víc lidí, takže by logicky vzrostl hluk, znečištění nebo prašnost,“ řekl Jiří Koželouh z Nesehnutí.

Aktivisté také protestují proti záměru začít stavět nové obchody takzvaně na zelené louce. „Půda první ochranné třídy může být z pozemkového fondu vyňata jen například pro vytvoření biokoridoru,“ uvedl Koželouh.

 

Biokoridor bude

S jeho vznikem se ale počítá. Měl by být na zhruba tříhektarové ploše podél říčního koryta. V plánech na něj navazuje asi dvouhektarová zelená zóna s cyklostezkou, která se napojí na cyklotrasu Brno–Vídeň. Měla by tam být dráha pro inline bruslaře, řada dětských hřišť a také amfiteátry pro open-air kulturní produkce.

„V původní dokumentaci o tom nebyla žádná zmínka. Ale je to dobře, protože kdyby k rozšíření došlo, biokoridor by alespoň trochu zmírnil negativa projektu,“ prohlásil Koželouh. Rovněž podotkl, že rozšířením Olympie ubude zákazníků v obchodech ve městě.

Ekonom Marek Hatlapatka to ale tak dramaticky nevidí. „Efekt určitě nebude tak velký. I kdyby k rozšíření došlo, těžko tam zákazníci najdou nějaký jiný sortiment, než je tam teď. Spíše to bude tak, že tam stávající zákazníci utratí víc peněz,“ řekl.

Dodal, že hodně lidí jezdí do velkých nákupních center na okrajích měst kvůli službám, kterých se jim v maloobchodech ve městě nedostává. „Jde například o parkování. Dokud s ním budou ve městě problémy, lidé si raději zajedou do nákupního centra, kde zaparkují bez potíží,“ uvedl.

Ale ani on nevidí v rozšiřování obchodního centra pro město nic pozitivního. „Radnice by se spíš měla zaměřit na nevyužité pozemky přímo ve městě než na jeho okraj,“ řekl.

 

Rozhodnutí kraje

Odbor životního prostředí Krajského úřadu Jihomoravského kraje vzal všechny připomínky k rozšiřování Olympie v úvahu a rozhodl, že jeho vlivy na životní prostředí se musí ještě posoudit. Bude se tedy konat standardní proces EIA (Environmental Impact Assessment).

„Nějakou dobu potrvá samotné posuzování a musí se počítat s měsícem na připomínky oponentů projektu. Takže výsledky by mohly být k dispozici přibližně za čtyři měsíce,“ řekl Jiří Hájek z krajského úřadu.

Odpůrci rozšiřování Olympie jsou spokojeni. „Mohla by to být inspirace pro ostatní kraje. Většinou se totiž takové stavby vůbec neposuzují a nepřipomínkují. Ale lidé se k nim vyjadřovat chtějí,“ řekl Koželouh.