Nový systém vyzkouší v příštím roce radnice jen na několika městských organizacích. „Na nich si pak přespříští rok ověříme, zda jsou ceny opravdu výhodnější a zda se to tedy městu vyplatí rozšířit i na zbývající organizace,“ vysvětlil vyškovský místostarosta Roman Celý.

Mezi první vlaštovky, které získají elektrickou energii přes internet, bude patřit například dlouhodobě prodělečný vyškovský aquapark. „Další budou budovy Besedního a Sokolského domu, jejichž správu zajišťuje Městské kulturní středisko Vyškov. Zemní plyn město tímto způsobem nakoupí pro městský úřad a jednotku sboru dobrovolných hasičů, dál tak zajistíme plyn pro aquapark a sportoviště Správy majetku města Vyškova, tedy pro zimní stadion, tribunu a halu,“ vyjmenoval místostarosta.

Elektronickou aukci pro Vyškov zajišťuje firma eCentre. „Elektronická aukce má oproti běžnému výběrovému řízení tu výhodu, že dodavatelé vidí tu nejnižší nabídku a můžou podle ní snižovat tu svou. Města tak díky tomu můžou získat výhodnější cenu než při klasickém otvírání obálek,“ vysvětlila marketingová manažerka firmy Alice Mazurková.

Další výhoda elektronických aukcí je podle ní v centralizaci zakázek. „Díky tomu, že město zadá zakázku centralizovaně pro všechny organizace najednou, zvýší poptávku a tím pádem jsou dodavatelé ochotní jít s cenou zase o něco níž, takže ve výsledku můžou města ušetřit výrazné částky,“ podotkla Mazurková.

Elektronické aukce nabízí v České republice víc firem. „My ale k tomu navíc zajišťujeme kompletní servis. Například děláme analýzu odběrných míst a spotřeby energie, řešíme uzavírání smluv a novým dodavatelem a další věci nutné k úspěšnému dokončení transakce,“ řekla manažerka.

V Jihomoravském kraji využívají služby společnosti například Židlochovice na Brněnsku. „Máme s firmou dobré zkušenosti. Loni jsme s nimi pomocí elektronické aukce nakoupili elektrickou energii a letos vyhráli výběrové řízení a chystáme s nimi smlouvu na nákup veškerých energií pro obec,“ uvedl starosta Židlochovic Vlastimil Helma.

Oproti roku předtím Židlochovice podle starosty za elektřinu ušetřily zhruba dvacet procent nákladů. „Je to pro nás opravdu výrazná úspora, takže věříme, že díky nákupu všech energií stejným způsobem ušetříme i v letošním roce stejně nebo ještě víc,“ doufá Helma.

V podobný výsledek doufá i vyškovská radnice. Podle údajů společnosti eCentre se můžou úspory v případě nákupu energií nebo potravin přes elektronické aukce pohybovat od deseti procent až téměř k padesáti procentům, záleží na konkrétní lokalitě a požadavcích.