Letité věci nefungují donekonečna. Brněnský pivovar Starobrno proto začal s rekonstrukcí své nejstarší části – varny. Moderní zařízení bude stát několik miliard korun.

Po staré varně nezůstane v pivovaru ani památky. „Nejedná se samozřejmě o tu úplně původní varnu, z roku 1872, kdy pivovar vznikl. Postupem času se musela různě modernizovat, takže nejstarší věci jsou staré zhruba padesát let,“ usmál se zástupce pivovaru Tomáš Pluháček.

Myšlenka rekonstruovat varnu je stará už pět let. Důvodem pro opravy jsou mimo jiné i požadavky na zvýšení výstavu piva.

Více piva

V současné době opouští denně brány pivovaru čtyři a půl tisíce sudů a tři sta tisíc lahví piva. S novou varnou by produkce Starobrna měla vzrůst zhruba o čtyřicet procent.

„Teď produkujeme devět set dvacet tisíc hektolitrů piva. S novou varnou bychom se chtěli dostat až na jeden a půl milionů hektolitrů,“ upřesnil projektant stavby Tomáš Kosmák.

Takový objem si brněnští pivaři nedovedou ani představit. „Kdo to bude pít?“ zasmál se host pivovarské hospůdky Radek Tomšů. Pak ale dodal, že vzhledem k tomu, jaká v posledních letech panují vedra, tak je zvýšení produkce Starobrna dobrá věc. „Zachrání nás to před úpalem. A kromě toho, Česko má takovou spotřebu piva, že se určitě nezkazí,“ řekl.

Varna teď jede na maximum, aby si pivovar vytvořil zásoby pro dobu, kdy bude rekonstrukce vrcholit. V říjnu se odstaví jedna polovina varny. Ta se bude rekonstruovat asi do ledna příštího roku. V únoru bude nutné asi na dva týdny odstavit varnu kompletně.

„Teď v létě si to nemůžeme dovolit, protože poptávka je logicky mnohem větší než v zimě,“ řekl Pluháček. Všechno zařízení varny je českého původu. „Takže se kompletně zachová česká technologie výroby,“ poznamenal projektant Kosmák.

 

Sólo pro počítač

Podle Tomáše Pluháčka investice přispěje k tomu, že pivovar bude jedním z nejmodernějších v Evropě „Varna bude prakticky celá ovládaná počítačem. Na její obsluhu budou potřeba maximálně tři lidé. Zbylí pracovníci se přesunou do jiných provozů,“ dodal.

Investice se Starobrnu vrátí podle odhadů do šesti let.