Jako úspěšný hodnotí uplynulý rok velké firmy z vyškovského regionu. Přestože podle slov jejich manažerů situace na trhu stále není ani zdaleka ideální, hned několika z nich se povedlo překročit hospodářské výsledky z roku 2011.

Například vyškovský pivovar zvedl výtoč piva a limonád oproti roku 2011 o sedmač­tyřicet procent. „Je to obrovský nárůst a máme z něj pochopitelně velkou radost. V roce 2011 jsme vytočili necelých patnáct tisíc hektolitrů, loni necelých dvaadvacet tisíc hektolitrů," přiblížil vedoucí obchodu a marketingu vyškovského pivovaru Roman Holoubek.

Letos už podnik ovšem takový nárůst nečeká. „To by byla utopie. Ale doufáme, že se nám podaří dosáhnout hranice pětadvaceti tisíc hektolitrů. Uvidíme, jak se zachová trh," podotkl Holoubek.

Přes polovinu nárůstu výtoče podle něj připadá na Vyškovsko a okolí do několika desítek kilometrů. „To je výborné zjištění, protože se nám povedlo prosadit se nejen jako regionální výrobce tradičního piva, ale také pivních speciálů a limonád. Loni jsme uvedli na trh i radler," připomněl Holoubek.

Exportu se daří

Pivovar se však nezaměřuje jen na domácí trh. „Největší odběratelské země jsou Slovensko, země bývalého Sovětského svazu, Německo, Maďarsko a Švédsko. Momentálně máme před podpisem se Španělskem a uvidíme, jestli se nám letos podaří rozšířit export do dalších zemí," dodal Holoubek.

Dobré hospodářské výsledky si chválí také ivanovická Bioveta, výrobce veterinárních léčiv. „Konečné hospodářské výsledky za loňský rok ještě nejsou uzavřené, předběžný odhad ale napovídá, že tržby za prodej vlastních výrobků a služeb překročí hranici 770 milionů korun, což představuje téměř osmiprocentní meziroční nárůst," vypočítala vedoucí úseku reklamy a podpory prodeje Hana Vránová.

Vyšší zisk je daný také hospodářskou politikou společnosti. „Celý loňský rok jsme se snažili snižovat náklady s cílem zvýšit rentabilitu hospodaření, a to třeba i výměnou dodavatelů služeb a materiálů," upozornila na změny Vránová.

Loni také Bioveta investovala do obnovy technologického vybavení a přístrojů. „Významnými investicemi bylo dokončení výstavby Školicího střediska II, zahájení výstavby nové biotechnologické haly a výstavba nového parkoviště pro zaměstnance společnosti," vyjmenovala vedoucí.

Nová biotechnologická hala za víc než tři sta milionů korun je podle ní nejvýznamnější investicí v historii firmy. „Díky nejnovějším výrobním zařízením a technologiím zefektivní a několikanásobně navýší kapacitu výroby bakteriálních a virových vakcín. Stavba bude hotová v roce 2014," dodala Vránová.

Bez propouštění

Na loňský rok si nestěžuje ani komořanská pobočka firmy EDP, která se zabývá výrobou hracích automatů. „Očekávaný obrat a zisk společnosti za rok 2012 bude přibližně stejný v porovnání s rokem 2011, ve výhledu neočekáváme zásadní změny. Na letošek plánujeme další investiční akce spočívající v rozšiřování a rozvoji areálu. Počet zaměstnanců proto snižovat nebudeme," ujistila právnička společnosti Olga Sobotková.