Už patnáct let platí kartou nakupující v maloobchodní síti Brněnka. „První impulz vyšel od bank a pak i od zákazníků. Je to výhoda hlavně pro banky a zákazníky, na obchodnících leží většina administrativní zátěže s tím spojená,“ řekl jednatel sítě Miloš Škrdlík.

Bance musí navíc odvádět několik procent z nákupu. „U firem s více obchody jsou to až statisíce korun ročně, což je pro obchodníky hodně zatěžující a nevýhodné,“ doplnil Škrdlík. Kartou v Brněnce nyní platí přibližně čtyřicet procent zákazníků.

Průměrná částka, kterou lidé na jihu Moravy zaplatí kartou, je 891 korun. Víc než polovina Brňanů však klidně zaplatí kartou nákup jen za padesát korun. „Platím tak třeba i kávu za padesát korun,“ zmínila Brňanka Jurášová.

Podle analytika společnosti Cyrrus Zdeňka Rosenberga bude počet lidí platících kartou dál narůstat. „Hotovost je celkově na ústupu, je méně pohodlná. Navíc lidé už dostávají výplatu na účet, takže je jednodušší pro ně platit kartou. Ale určitě zůstane i část obyvatel, která upřednostní hotovost, dokud to půjde,“ sdělil analytik.

Právě Brňané jsou podle průzkumu největší zastánci platebních karet. I zákazníci z Prahy jsou k obchodníkům shovívavější. Do obchodů bez terminálu se jich nevrátí jen šestnáct procent. „Zájem lidí o platby kartou potvrzuje i jejich otevřený přístup k rozšíření sítě terminálů. Přes tři čtvrtiny brněnských zákazníků se podle průzkumu přiklánělo k jejich hustší síti,“ komentoval generální ředitel KB SmartPay Sirus Zafar.

Lidé si stěžují, že zatím nemohou platit kartou všude. „Vadí mi, že musím hotově platit třeba v jedné restauraci, kam ráda chodím. Musím pak vždycky myslet na to, abych u sebe nosila dost peněz, což většinou nemám,“ prohlásila Jurášová.

Od letoška využívají mobilní platební terminály revizoři Dopravního podniku města Brna. „Když má revizor terminál, víc než polovinu pokut zaplacených na místě lidé uhradí právě platební kartou,“ vyčíslil před časem vedoucí tarifního odboru podniku Vít Prýgl.

Lidé platí za nákup platební kartouŠedesát procent zákazníků v Brně platí nákup raději platební kartou, než v hotovosti.
V maloobchodní síti Brněnka platí kartou zhruba 40 procent zákazníků, v řetězci Tesco dokonce polovina.
Asi tři čtvrtiny brněnských zákazníků by uvítalo víc míst, kde se dá platit kartou.
Průměrná částka, kterou lidé zaplatí kartou na jihu Moravy, je 891 korun. Lidé platí přes kartu i nákup za 50 korun.
Zdroj: Průzkum agentury Ipsos pro KB SmartPay, řetězce