Z jednadvaceti jihomoravských měst se Slavkov u Brna na probojoval na první místo už podruhé za sebou. Malým a středním firmám se tam daří nejlépe. Přístup vedení města si tamní podnikatelé skutečně pochvalují. „Myslím, že nás podporují dostatečně. Kdykoliv jednám s úřadem, jsou vstřícní a ochotni se vším pomoct,“ popsala svoje zkušenosti Iva Kopečná, která vede jedno ze slavkovských květinářství.

Pořadí nejlepších měst pro podnikání malých a středních firem se opírá o statistická data, o průzkum mezi podnikateli a o dotazníkové šetření jednotlivých radnic. „Cílem je najít místo s nejlepšími podmínkami pro podnikání. Celorepublikové pořadí vyhlásíme v září,“ informoval mluvčí Města pro byznys Michal Kaderka.

Z výsledků průzkumu se slavkovští radují. „Je to prestižní anketa, hodnotilo se podle padesáti kritérií, a tak máme radost, že jsme obhájili prvenství z loňského roku,“ informoval slavkovský starosta Ivan Charvát. Pracovníci tamního městského úřadu se podle něj uplynulý rok snažili být k žadatelům co vstřícnější. „Udělali jsme maximum, abychom jim vyšli vstříc ve vyřizování různých žádostí,“ řekl Charvát.

Slavkov obstál i v hodnocení úředních hodin radnice. „Máme otevřeno denně kromě čtvrtka od půl osmé do tří odpoledne, ale i v neúřední hodiny je tady někdo vždycky k dispozici,“ upozornil Charvát.

Podnikatelé ve Slavkově si také pochvalují příznivé nájmy či nízkou nezaměstnanost. „Slavkovské firmy totiž většinou mají okolo sta zaměstnanců a hospodářská krize dopadla hlavně na větší společnosti. Příliš se tedy nepropouštělo. Navíc i když počet podnikatelů za poslední léta moc neroste, ani jich neubývá. Tvoří stabilní ekonomickou skupinu.“ pochválil firmy starosta.

Na druhém místě žebříčku Město pro byznys Jihomoravského kraje skončil Vyškov, kde podnikatelé nejvíce ocenili lokalitu. „Vyškované si také pochvalují čisté ovzduší a nízkou kriminalitu,“ uvedl Kaderka.

Třetím nejlepším místem pro podnikání v kraji se staly Bučovice na Vyškovsku. Potvrzuje to i majitel tamní restaurace a penzionu Robert Pavézka. „Daří se nám. Vděčíme za to především dobrému umístění, jsme na využívané trase. Město nám navíc vždycky vycházelo vstříc a ani s administrativou nebyl problém,“ prohlásil Pavézka.

To, že tři nejlépe hodnocená města v kraji leží na Vyškovsku, není náhoda. „Jsou dostatečně blízko Brnu, aby mohly těžit například z množství vzdělaných pracovníků, ale vyhnou se jim nevýhody velkého města jako drahé pozemky a velká konkurence. Také zeměpisná poloha měst na prvních příčkách dává smysl. Všechny leží blízko dálnice,“ poznamenal brněnský ekonom Ondřej Moravanský.

Druhé největší město v Česku a centrum jižní Moravy stejně jako loni skončilo až v druhé desítce žebříčku. „Brno je hlavně centrem větších společností, takže menší podnikatelé mají složité postavení. Je tam například velká konkurence, a proto se tam menším podnikatelů tolik nedaří,“ vysvětlil Moravanský.

Dalšími nevýhodami Brna jsou také podle žebříčku znečištění ovzduší a vysoká kriminalita. „Také kapacita mateřských škol je tam v poměru k počtu obyvatel o patnáct procent nižší a počet žáků na jednoho učitele na základních školách je mírně nadprůměrný,“ vyjmenoval ta kritéria hodnocení, ve kterých Brno neuspělo, Kaderka.

V Brně je také podle něj velmi draho. „Ceny bytů jsou tam o dvě třetiny vyšší a stavební pozemky jsou skoro o devadesát procent dražší, než je krajský průměr,“ doplnil Kaderka. Dodal, že na druhou stranu brněnští podnikatelé patří k nejspokojenějším v kraji.

TEREZA BARTOŠÍKOVÁ
MARIJA NOBILISOVÁ