Zatímco od ledna do konce března minulého roku měly jihomoravské firmy podle údajů Českého statistického úřadu tržby zhruba osmatřicet miliard korun, letos to bylo ve stejném období přes jedenapadesát miliard. Navíc přibylo asi šest procent zaměstnanců a jejich platy vzrostly o deset procent na průměrných 18 566 korun.

Jihomoravské podniky se podílely na tržbách průmyslových společností v České republice asi sedmi procenty. V mezikrajském srovnání je tak region na pátém místě za středními Čechami, Prahou a Moravskoslezským a Ústeckým krajem. Dosavadním tempem růstu by se kraj mohl ke špičkám ČR přiblížit, vyrovnání je ale podle ekonoma Marka Hatlapatky téměř nemožné.

Rychlý růst navíc podle něj může mít i svá rizika. Zvyšování mezd, které je mimo jiné ovlivněno i nedostatkem kvalifikované pracovní síly, bude časem pro některé firmy znamenat neúměrné náklady, upozornil.

V kraji bylo na konci března na dvě stě osmdesát průmyslových podniků. Zaměstnávaly přes čtyřiaosmdesát tisíc lidí, což ve srovnání s jinými regiony řadí jižní Moravy na třetí místo.

Největší význam má v regionu strojírenství. V oboru působí třetina všech firem a víc než třetina zaměstnanců, i nárůsty jsou jedny z největších.

Například výrobci dopravních prostředků a zařízení utržili od ledna do konce března meziročně asi o sto jedenačtyřicet procent víc peněz.

Také většina ostatních oborů působících v Jihomoravském kraji zaznamenala lepší výsledky než za první čtvrtletí minulého roku. Nejčastěji jde o nárůsty tržeb kolem třiceti procent. Přesto ale i úspěšné podniky poukazují na problémy. Nejčastěji je trápí silný kurz koruny a drahé energie.

Silná koruna, náklady za energie a levné zboží z Asie se dlouhodobě projevují v obuvnickém a oděvním průmyslu. Tržby jihomoravských kožedělných podniků klesly meziročně o třicet procent. Za rok, tedy od března 2006 do března 2007, propustily firmy asi dvě pětiny zaměstnanců a další lidé přišli o práci hned letos v dubnu.