Na jihu Moravy mohou s nějakou korunou navíc počítat majitelé aut žijící na Blanensku, v okrese Brno-venkov, na Vyškovsku a Znojemsku. Ale jen v případě, že mají auto pojištěné u ČSOB Pojišťovny. Tato pojišťovna totiž zvýhodňuje řidiče podle nehodovosti v regionu.

„V Jihomoravském kraji jsme vybrali uvedené čtyři okresy proto, že jsou nejméně rizikové. Řidiči tam jezdí nejbezpečněji a nejméně se bourá,“ vysvětlila ředitelka jihomoravské pobočky ČSOB Pojišťovny Lenka Rýznarová. Lidé díky tomu mají desetiprocentní slevu z povinného ručení.

Podobné zvýhodnění má i Pojišťovna Generalli. Ta ale zohledňuje velikost bydliště. „Zvláštní sazbu mají obyvatelé obcí, které mají méně než třicet tisíc obyvatel,“ uvedl mluvčí pojišťovny Mario Böhme.

 

Nespravedlivé?

Mluvčímu České pojišťovny Václavu Bálkovi se nezdá takové zvýhodnění příliš spravedlivé. „Lidé nemohou za to, kde se narodí. Nezáleží, jestli je řidič z Vyškova nebo Prahy,“ říká.

Řidiči ale mohou ovlivnit to, jakým způsobem řídí. „Kdo jezdí opatrně, dostane bonus, kdo bourá a škodí ostatním, musí za to nějak zaplatit,“ vysvětluje filozofii firmy Bálek.

Konkurenční boj pojišťoven je silný. Každá nabízí zákazníkům něco navíc. Některé zvýhodňují stáří auta, věk řidiče nebo dokonce pohlaví. Pokud tedy řidič vybere pojišťovnu, která mu nabízí nejvíce výhod, může ušetřit navíc i několik tisíc korun.

Zvýhodňování řidičů, kteří jsou vzorní a jezdí bez nehod, je snad jediná odměna, na které se shodují všechny větší pojišťovny. Obvykle je sleva pět procent z ceny povinného ručení. „ Sleva má však kumulativní charakter. To znamená, že řidič, který od roku dva tisíce jezdí bezpečně a neboural, tedy neuplatňoval pojistné plnění, může mít příští rok slevu už čtyřicet procet,“ vysvětluje Rýznarová.

Nabídka slev a výhod je opravdu široká. Analytik z portálu Finance.cz Lukáš Buřík však říká, že vše je výsledkem jednoduchých počtů. „Každá pojišťovna má sice své vlastní metody a postupy, ale všechny zohledňují statistiku, a tedy pravděpodobnost. Pojišťovny vědí, že například starší lidé jezdí opatrněji, a tudíž bezpečněji,“ vysvětluje Buřík.

To potvrzují i podmínky pojištovny Alliance. „Pro řidiče starší čtyřicet let máme desetiprocentní slevu. Naopak lidé mladší jedenadvaceti let platí o pětadvacet procent víc,“ řekla specialistka z pojišťovny Alliance Eva Kubíčková. Existují i zvláštní slevy.

Například pojišťovna Generalli zvýhodňuje veterány. „Každé auto, které dostalo oficiální označení veterán, platí pouze dvanáctinu ceny povinného ručení,“ popisuje Böhme. U pojišťovny Alliance je sleva pro veterány dokonce dvaadevadesát procent.

 

Sazby zůstávají

V nabídce různých slev se mohou motoristé lehce ztratit. Nejdůležitějším údajem pro ně ale je, že základní sazby povinného ručení pojišťovny pro další období nezvyšují. „S nadsázkou mohu říci, že naší největší letošní novinkou je, že nezdražujeme,“ poznamenal Böhme z Generalli.