Malou pouštní myš si může dovolit doslova každý obyvatel Brna. Stačí navštívit prodejnu s exotickým zvířectvem.
Zákazník, který do obchodu se zvířaty v Brně přijde jen s mlhavým úmyslem „něco“ koupit, je ztracen. „Móda chovu terarijních zvířat už je ale pryč. Zvýšený zájem je jen v případě, že se vysílá nějaký pořad v televizi. Následující týden se pak lidé na daná zvířátka víc ptají. Ale jinak se zajímají pořád o ty stejné, i když méně,“ řekla majitelka brněnského obchodu s exotickými zvířaty Lenka Svobodová.
Podle jejího názoru je teď po zvířatech mnohem menší poptávka než před patnácti lety. „Lidé mají plno jiných zájmů a starostí. Ale pořád to jde, jinak bychom přece obchod zavřeli,“ zasmála se Svobodová.
Za menší zájem lidí o chov exotických zvířat ale podle ní mohou i jiné okolnosti. „Třeba exotických ptáků je méně. Jednak byla panika kolem ptačí chřipky, a navíc dnes má hodně lidí alergii na peří,“ podotkla Svobodová.
Podle jiných prodavačů je ale těžké říci, o co je větší zájem. „Lidé pak chodí po prodejně, vybírají si a ptají se. A prodavač jim většinou prodá to, k čemu má sám největší vztah. Mně se nejlíp prodávají plazi. Když prodávám hroznýše, mám pro něj víc argumentů, než třeba pro ptáka,“ řekl Brněnskému Deníku Rovnost prodavač z jednoho z obchodů v Brně, který si ale nepřál zveřejnit jméno. Takovým způsobem to podle něj funguje ve všech prodejnách.
Začátečníci si ale většinou pořídí morče, zakrslého králíka nebo suchozemskou želvu. Rodiče by si měli dobře rozmyslet, jakého domácího mazlíčka dítěti pořídí. Ideální je například myš nebo právě zakrslý králík. „Nežije moc dlouho, kdykoliv se ho můžete zbavit. Může se totiž stát, že dítě to po jednom či dvou týdnech přestane bavit,“ poznamenal prodavač. Když uhyne myš za pár korun, tak se mnoho nestane. Horší případ je, když uhyne had, chameleon nebo tropický papoušek, tam už se škoda podle obchodníků pohybuje v řádech tisícovek.
V obchodech s cizokrajným zvířectvem si vybere desetileté dítě-začátečník i náročný chovatel. Nejobtížnější na chov jsou terarijní zvířata. „Ta také patří mezi nejdražší, to nejobyčejnější vybavení pro užovku červenou stojí asi kolem čtrnácti stovek. Užovka sama, pokud je to mládě, stojí kolem šesti set korun,“ řekla obchodnice. Středně velká ubikace se základním vybavením pro různé hady či agamky stojí kolem čtyř tisíc, včetně zvířete.
Čím exotičtější zvíře, tím je dražší, stejně jako vybavení pro jeho chov. Jenom samotné terárium vyjde až na čtyři tisíce. I se zvířetem to pak může být i sedm tisíc. Chov zvířat stojí samozřejmě peníze i dál.
„Máme želvu a dvě morčata. Měsíčně za ně vydáme několik set korun. Největší problém ale je najít si na ně čas. Proto zatím váháme s tím, koupit si psa,“ uvedla Brňanka Marcela Novotná.