Své požadavky odeslali na Ministerstvo zemědělství. A chtějí úpravy. „Novela neobsahuje žádné systémové nástroje na kontrolu černého trhu s vínem. Před ní bývaly přísnější. Černý trh tu bují dál. Novela se ho nijak nedotkla,“ sdělil Libor Průdek z Vinařské Asociace vinařů.

Podle mluvčí Asociace soukromých zemědělců Šárky Gorgoňové se dokonce navýšil počet falšovaných vín. Těm měla podle ní novela také zabránit. „Od roku 2017, kdy novela vstoupila v platnost, meziročně dokonce mírně vzrostl,“ upozornila.

Kritikům vadí i zneužívání české vlaječky na lahvích a nárůst administrativy. „Dnes jsme si stoprocentně jisti, že novela byla tvořena na podporu velkých firem. Malí výrobci novelou trpí,“ neskrýval Maděřič.

S výtkami nesouhlasí hlavní tvůrce zákona Tibor Nyitray ze Svazu vinařů. „Výsledky, které máme od Státní zemědělské a potravinářské inspekce za poslední dva roky dokazují, že novela byla úspěšná. V praxi se vše osvědčilo,“ stál za svým.

Kritika novely Vinařského zákona:
- Černý trh s vínem bují dál.
- Počet falšovaných vín dokonce vzrostl.
- Vinaře zahltila administrativa.
- Logo české vlajky na etiketách zneužívají nepoctivci.
- Narostla spotřeba plastů kvůli povinným bag in boxům na prodej sudového vína.
- Novela byla tvořena v zájmu velkých firem.
- Malá vinařství odsouvá do pozadí.
- Kontroly SZPI jsou nesystémové a nedostatečné.
- Není zakotvený princip postihů.
- Pokuty jsou nevymahatelné

Podle něj jsou námitky jen politickým nástrojem. „Beru to jako kampaň některých kandidátů do evropského parlamentu,“ podotkl. Víc nechtěl komentovat.

Vinotéku provozuje v Boskovicích na Blanensku Alois Oujeský. Protože je současně i výrobcem, podléhá povinné evidenci vín. Na papírování je zvyklý. „Přibyla nám jedna evidenční kniha. Kontrolu jsem tady měl hned po začátku platnosti novely. Ostatní se na ni vykašlali, a tak je složitější je dohledat,“ má zkušenost.

Překvapil ho ale nárůst prodeje sudových vín. „Myslel jsem, že se v tom udělá pořádek. Původní verze byla, že sudové víno bude k dostání jen od vinaře, ale je to naopak. A prodejen přibylo. Stáčené víno se dokonce prodává v železářstvích, sýrárnách a podobně. Jen místo ze sudů se teď točí z nařízených bag in boxů,“ mrzelo Oujeského.

Podle něj tím trpí prestiž kvalitních vín od poctivých vinařů. „Lidé raději vezmou ta levnější,“ krčil rameny.

Zástupci asociací už požádali o schůzky s náměstky Ministerstva zemědělství. „Zatím se neozvali,“ řekl Maděřič.