Letošní únor, pak květen, nyní říjen. Švábenická mlékárna, proslulá výrobou několika druhů sýra, je už řadu let zavřená. Nejen milovníci mléčných výrobků, ale i zájemci o pracovní místo ve firmě, se postupně upnuli k několika termínům znovuotevření. V současné době to vypadá na říjen.

Švábeničtí už nějakou dobu ruch v areálu mlékárny registrují. „Nejen za sebe, ale i za většinu lidí můžu potvrdit, že se na chvíli, kdy se dají práce v podniku opět do pohybu, hodně těšíme. Než se začal potýkat s problémy a normálně fungoval, tak jsme tam chodili nakupovat nejen my, ale i lidé ze vzdáleného okolí," připomněla například Lenka Kubíková ze Švábenic.

Alespoň podle stavebních prací v areálu mlékárny se tak možná blýská na lepší časy. „Nemám kompletní informace, ale vím, že dochází k modernizaci sklepů a podlah," přiblížil bývalý jednatel sýrárny a její budoucí zaměstnanec Jan Sedlařík. Říjnový termín má podle něj několik důvodů. „Po předchozích zkušenostech raději nebudu uvádět konkrétní datum, ale jisté je, že jestli se má provoz rozběhnout ještě letos, tak je říjen krajním obdobím. Musí se to totiž stihnout dřív, než začnou mrazy, které by mohly poškozovat nově zavedené potrubí," vysvětlil Sedlařík.

To však nový majitel podniku, jednatel společnosti Milki-trans Karel Tuže, odmítl komentovat. Na volání redakce Vyškovského deníku Rovnost nereagoval.

Maršovák zůstane

Změna vedení s sebou prý přinese jiný název. „Jisté je, že vzhledem ke změně majitele bude z právních důvodů nový název nevyhnutelný. Půjde však pouze o kosmetickou úpravu," poznamenal Sedlařík.

Pokroku by se mohl dočkat i seznam vyráběných produktů. „Naším stěžejním sýrem určitě zůstane populární plísňový sýr Maršovák. Hlavní výroba bude stát na něm, protože o něj vždycky byl velký zájem. Mimo něj počítáme se sýrem balkánským nebo taveným, dohromady asi se šesti až sedmi druhy. Nově se hovoří také o výrobě jogurtů," poodhalil Sedlařík.

Městys vidí v případném rozjetí mlékárny vidinu hlavně ve vytvoření nových pracovních míst. „Lidé se mě na podnik často ptají, především s ohledem na pracovní pozice. Jsem si absolutně jistý, že zájem ze strany našich obyvatel by byl veliký," podotkl starosta Švábenic Josef Kubík.

Podle Sedlaříka se původně počítalo s pěti pracovními pozicemi. „Podle odhadů to ale nakonec vypadá na dvojnásobek. A můžu potvrdit, že upřednostňovaní budou místní uchazeči," přislíbil Sedlařík.

Zaměstnanost v městysu ovlivňovala mlékárna podle lidí vždycky. „Určitě bych byla moc ráda, kdyby se konečně znovu otevřelo. Několik mých známých tam dřív pracovalo. Sice si myslím, že dnes by dostali příležitost mladší, ale třeba by se pro bývalé zaměstnance našla alespoň nějaká možnost přivýdělku. Přeci jenom mají s provozem zkušenosti," připomněla třeba Tereza Křížová.