Jihomoravský kraj stárne. Alespoň podle údajů Českého statistického úřadu se region řadí k nejstarším v rámci České republiky. Příčiny tohoto stavu ponechám stranou (demografům), zaměřím se spíše na ekonomické souvislosti tohoto stavu.

V posledních patnácti letech se rozšířila skupina lidí v produktivním věku. To je pro trh práce výborná zpráva v době, kdy se ekonomice daří a vznikají nová pracovní místa. Taková situace panuje právě nyní a nelze se tedy divit razantnímu poklesu míry nezaměstnanosti.

Výhled do vzdálenější budoucnosti je však mnohem horší. Již nyní přibývá důchodců a jejich skupina bude růst stále rychleji. Naopak pokles porodnosti v posledních letech vede k úbytku dětí. Pokud se situace dramaticky nezmění, budeme mít problémy. Lidí v produktivním věku bude ubývat a důchodců přibývat.

Je docela možné, že za nějakých třicet čtyřicet let může mít každý pracující „svého důchodce“, jinými slovy bude vydělávat pro dvě osoby. Změnit to může jen razantní změna důchodového systému, která je však stále v nedohlednu.

Lidé chybějí

O tom, že pracovní síly se nedostává již nyní, se můžeme přesvědčit na příkladu brněnského Zetoru. Firma se dlouhodobě potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Kvůli tomu je nucena tento nedostatek nahrazovat najímáním od agentur, což je pochopitelně pro Zetor nevýhodné.

Příčin tohoto stavu je několik. Těmi hlavními je bezesporu nevhodná struktura českého školství, kdy učební obory mají povětšinou obrovské problémy s naplňováním kapacit, a také strnulý trh práce, na němž je nízká ochota lidí změnit kvalifikaci a přijmout jinou, třeba i o něco hůře ohodnocenou práci. Pro samotné firmy je situace nepříjemná v tom, že roste tlak na zvyšování mezd, který však není vždy doprovázen přiměřeným růstem produktivity práce.

Jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v našem kraji je výrobce zdravotnických a hygienických pomůcek Hartmann-Rico. Firma s mateřským zázemím v Německu oznámila, že jí tržby za loňský rok meziročně poklesly o šest procent na tři miliardy korun a zisk naopak vzrostl o dvanáct a půl procenta na sto pětaosmdesát milionů korun. Pokles tržeb způsobily podle firmy některé změny ve výrobě, zaměření na levnější zboží a také nová opatření ministerstva zdravotnictví zavedená od začátku loňského roku.

Jiné starosti mají teď obchodní řetězce Delvita a Billa. Blíží se čas dokončení obchodu, v jehož rámci koupil provozovatel obchodní sítě Billa, německá REWE Group, síť Delvita belgického majitele Delheize. Téměř týden, na přelomu května a června, proto bude všech téměř sto poboček uzavřeno a pod novou značkou otevřeno až v pondělí 4. června. O tom, jak velké budou změny v sortimentu či uspořádání prodejen, zatím nový majitel neinformoval. Předpokládám však, že nebudou razantní. Jednak je prodejní strategie obou řetězců blízká, jednak lze očekávat, že nové vedení se bude snažit alespoň částečně zachovat zvyklosti současných prodejen.

Na závěr se věnujme události, která zřejmě obrátí Brno vzhůru nohama – tedy blížícímu se setkání prezidentů v moravské metropoli. Na jednu stranu půjde zcela jistě o velkou reklamu pro Brno i celý kraj, na stranu druhou však akce také odhalí, či už dokonce odhalila, slabiny a problémy, se kterými se občané města potýkají dnes a denně.

 

Růžoví prezidenti

Poněkud úsměvně působí snaha města o „natření centra města narůžovo“. Nové koberce na silnicích, čištění fasád od graffiti (jen aby čisté fasády vydržely až do příjezdu vzácných návštěv) – vše samozřejmě především v místech, kudy budou prezidenti projíždět či procházet. Nic proti tomu, jen by nebylo na škodu otevřít oči častěji než jen při této slavnostní příležitosti.

Autor je analytik společnosti Cyrrus – www.cyrrus.cz