Maturitní vysvědčení mladým lidem v Jihomoravském kraji k dobrému pracovnímu místu nepomůže. Najít uplatnění na trhu práce může být pro středoškolsky vzdělané absolventy podstatně těžší než pro ty bez maturity.

Právě studenti končící odbornou střední školu bez maturity jsou totiž vyhledávaným artiklem u zaměstnavatelů, ani vysokoškolák není na trhu práce tolik žádaný.

Překvapivé zjištění vyplývá z výsledku dotazníkového šetření, které si nechal zpracovat krajský úřad ve spolupráci s úřady práce. Do průzkumu se zapojilo bezmála tři tisíce firem v regionu zaměstnávajících téměř čtvrt milionu lidí.

Již delší dobu se ukazuje, že více než vzdělanost jsou důležitější dovednosti zaměstnance. Zvláště v podnikatelské sféře se na rozdíl od té státní hledí více než na odpracované roky a tituly na schopnosti a přístup zaměstnance.

Studie, která měla zmapovat strukturu jihomoravského pracovního trhu, tedy nabízené pracovní síly, ukázala i nejvíce poptávané profese.

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že mezi nejžádanější patří vysokoškolsky vzdělaní programátoři a strojní inženýři, ani že se vznikem administrativních center roste zájem o telefonisty.

Zarazit může fakt, že jižní Moravu sužuje akutní nedostatek řidičů kamionové a autobusové dopravy. Není se ale co divit, rostoucí poptávka po silniční dopravě začala převyšovat přepravní kapacity dopravních firem.

Proč? V Jihomoravském kraji i v celé České republice se totiž velmi těžko hledá učební obor, který by se zaměřoval na profesionální řidiče. S jejich nedostatkem nepomůže ani dříve tolik prospěšná armáda a její vyškolení řidiči.

Snížení kamionové dopravy se zřejmě nedočkáme. Nenajde-li se řešení, tento trend bude pokračovat i v dalších letech a nedostatek pracovní síly se bude dál prohlubovat.

Dopravci už s prvními možnostmi řešení přicházejí. Nejen jihomoravský, ale celorepublikový problém chtějí zvládnout náborem pracovníků ze zahraničí. Zřejmě jen stěží budou při současných platových podmínkách lákat pracovníky ze západoevropských zemí, ovšem pracovní potenciál nabízejí nové členské státy Evropské unie, konkrétně Bulharsko a Rumunsko.

Dalším a pro Jihomoravský kraj možná optimálnějším řešením jsou rekvalifikační kurzy, ať už pro pracovníky z neperspektivních, především dělnických oborů či dlouhodobě nezaměstnané.

Ceny bydlení pořád rostou

Cena rodinných domů se v České republice loni zvýšila v průměru o více než čtyři procenta. Jednou z oblastí, která zažívá bouřlivý realitní vývoj, je i Brno, kde ceny nemovitostí v meziročním srovnání vzrostly zhruba o deset procent.

Nové projekty vznikají nejen ve městě Brně, ale také v jeho blízkém okolí. Největší zájem je o byty 2+kk a 3+kk o velikostech mezi padesáti až osmdesáti metry čtverečními. Lidé chtějí jak nové byty, tak i bytové jednotky ve starší zástavbě.

Cenová úroveň nových bytů se pohybuje mezi pětatřicet až čtyřiceti tisíci korunami za metr čtvereční. Zájmu o nemovitosti nahrávají stále výhodné úrokové sazby hypotečních úvěrů, fakt, že vlastní bydlení si nyní pořizují populačně silné sedmdesáté ročníky a v neposlední řadě i probíhající deregulace nájemného.

Zásadním faktorem podporujícím poptávku po vlastním bydlení byla loni i obava ze zvýšení daně z přidané hodnoty na stavební práce. Evropská komise má ale prodloužit České republice výjimku na sníženou pětiprocentní sazbu daně na stavbu bytů do roku 2010.

Autoři jsou analytici internetového serveru Finance.cz