I přes snížení příjmu vládní opatření chápe. „Většina učitelů u nás je v důchodovém věku, jsou tedy ohroženou skupinou. Většina studentů autoškol jsou mladí lidé a ne všichni z nich nařízení dodržují. Ví totiž, že jim Covid pravděpodobně tolik neublíží, a proto jsou často neopatrní. I proto jsem rád, že se teď radši s žáky nepotkáváme,“ říká.

Už před nouzovým stavem museli učitelé autoškoly dodržovat zvláštní opatření. V autech nosili stejně jako studenti roušky a po každé jízdě dezinfikovali volant i ostatní ovládací prvky vozu. Prokeš k prevenci nákazy přistupuje zodpovědně. „Moje dcera pracuje ve zdravotnictví. Vím z první ruky, jak teď lékaři s Covidem bojují, často s vypětím všech sil,“ dodává.

Uzavření autoškol zkomplikovalo život také jejich majitelům. Větší autoškoly musí platit nájem prostor a udržovat řadu aut. „Určitě to je pro autoškolu jako celek zásah,“ věří Prokeš.

Za pravdu mu dává vedoucí autoškoly Pelikán Roman Provazník. „Máme naštěstí rezervy, jsme zavedená autoškola. Měli bychom uzavření bez větší újmy přečkat, pokud se omezení neprotáhnou déle než do Vánoc,“ usuzuje.

Je jedním z mála stálých zaměstnanců autoškoly, proto má nárok na náhradu mzdy od státu. S celkovým omezením činnosti ale nesouhlasí. „Nevím, proč v dnešní době nemůžu učit teorii online,“ říká.

V současné době alespoň částečně pracuje z domu, většinou dává do pořádku administrativu firmy. „Manželka je učitelka, takže to u nás doma teď vypadá jak ve výpočetním středisku,“ dodává.

Autoškola Plus v Znojmě má situaci o trochu snazší. „Jsme malá firma, jsem jediný zaměstnanec. Navíc nemáme tolik aut k údržbě jako řada větších autoškol,“ přemítá majitelka firmy Renata Chadimová.

Výpadek příjmů pro ni není tolik bolestivý. Kromě autoškoly má i druhé zaměstnání, ve kterém si vydělá peněz dostatek. Jediný problém vidí v přerušení výuky studentů. „Před uzavřením jsem ještě nabírala nové žáky. Po obnovení výuky jim určitě bude chvíli trvat, než se do řízení zase dostanou,“ myslí si.

Vládní opatření chápe a dodržuje. „Je to neobvyklá situace. Teprve časem se ukáže, jestli opatření zafungovala nebo ne. Vím, že všichni dělají, co můžou,“ věří.