Rodiče, kteří chtějí dětem udělat radost hračkou a nadělit pod stromeček skutečnou pecku, si musí pospíšit. Letošní novinky, které znají děti především z televizních reklam, z obchodů rychle mizí.

Na dračku jde letos RC robotek na dálkové ovládání. Umí tancovat, chodí dopředu a točí se dokola. A když do něčeho narazí, vydává zvuky. „Stojí necelých pět set korun a je úžasný,“ řekla prodavačka z obchodního domu s hračkami v Masarykově ulici v Brně.

Zájem je také o pejska se studeným čumáčkem, který se směje, když se mu zmáčkne pacička a kňourá, když ho někdo hladí po bříšku. Hitem je i plyšový pes – budík. Nezvoní, zato štěká. Nebo chrochtající odpadkový koš.

„Letos je zájem hlavně o takzvané interaktivní hračky. Děti potřebují kamaráda, se kterým mohou něco dělat. Rodiče shánějí šimpanze nebo taky hýbací kočky reagující na světlo. Nestačí hračky, které jenom postaví do kouta,“ uvedla Marie Vařáková z obchodního domu Sparkys v brněnské Masarykově ulici.

Hračky, se kterými se nedá aktivně pobavit, letos podle obchodníků netáhnou. Jediný, kdo přežívá, je krtek Zdeňka Milera. „Prodává se ve všech podobách,“ potvrdila prodavačka v obchodním domě Vagner Jana Pospíšilová.

Letí i dětské počítače, takzvaný Želvík a Vilík. „Máme je pro děti od tří a od pěti let. Ten pro starší umí čtyři jazyky. Češtinu, angličtinu, němčinu a francouzštinu. Je o to dost zájem, hlavně proto, že se děti i něco naučí,“ řekla Pospíšilová. Za větší počítač zaplatí rodiče devatenáct set korun, menší stojí bez padesáti korun tisícovku.

Novinky jsou většinou vyprodané. „Ty žádané, co by lidi chtěli, už nemáme,“ potvrdila prodavačka z prodejny v brněnské Vaňkovce.

Jana Farková už jedenáctiletému synovi dárek koupila. Nic z novinek to není. „Rád si staví a skládá, a tak jsme pořídili lego. Má toho hodně a u nás je to hit každých Vánoc,“ řekla Farková.

Předškolním dětem kupují rodiče často maňásky a klasické hračky. „Vnučka si přála kočárek. A k tomu jsem jí přidala plyšovou kočičku. Nikdy bych jim nepořídila bojovou hru,“ namítla Zdeňka Tornerová z Brna.

Dvanáctiletý Tadeáš Kašpar z Brna žádnou hračku nečeká. „Řekl jsem si o oblečení na snowboard. Hračky už nejsou nic pro mě,“ uvedl.

Tomáš Machálek ze Skalice se na hračku pod stromečkem těší. „Chci traktor, červený. Takový mám rád,“ říkal pětiletý kluk babičce v jednom z obchodů v Brně.

Rodiče by si měli dát pozor na kvalitu hraček. Na trhu mohou být i zdravotně závadné. „Měli by se každopádně podívat, jestli má hračka označení kvality CE. Hračky bych také raději nekupovala ve stáncích,“ míní Gerta Mazalová z krajské pobočky Sdružení obrany spotřebitelů v Brně.

Sdružení zveřejňuje na svých webových stránkách (www.brno.spotrebitele.info) seznam zboží, včetně hraček, u kterého zjistila nějakou závadu.