Rostoucí předvánoční zájem lidí o legrační věci potvrzují i prodejci. „Lidé teď nakupují šíleně. Oblíbené jsou například žertovné společenské hry. Často si lidé vybírají hru pro dospělé Harašeníčko nebo Člověče, napij se,“ vypočetla jedny z nejoblíbenějších zábavných dárků majitelka prodejny Ptákoviny na náměstí Svobody Mariana Gregorová.

Hitem je podle ní také hra Daňový poplatníku, nezlob se. „Kdysi byl na jejím obalu portrét Viktora Koženého, teď ale obal aktualizovali a je na něm Radovan Krejčíř,“ popsala další zábavnou společenskou hříčku Gregorová. Průměrně podle ní Brňané utratí za legrácky asi šest set korun.

Z těch levnějších maličkostí pro zasmání prý nejvíc táhne umělé lidské lejno. „Máme ho v dárkové krabičce s nápisem Doba je zlá, peněz je málo, proto ti dávám, co vyrobilo tělo samo,“ usmívá se Gregorová.

V obchodě mají pro zákazníky i žertovnou atrakci, která není na prodej. „Protože jsme obchod s ptákovinami, máme jako maskota ptáka živého. Je to amazoňan modročelý. Zdraví zákazníky a nabádá je k nákupu,“ řekla Gregorová.

V obchodě s humornými dárky v Zábrdovické ulici si zase lidé nejčastěji pořizují umělé paruky. „Je o ně skutečně velký zájem. Kupuje je od nás i Národní divadlo v Brně,“ uvedl majitel obchodu Ptákoviny Pavel Špaček.

Velký zájem je podle jeho zkušeností také o trička s vtipnými nápisy. „Na odbyt jdou ta se slogany Hledám babu s velkým platem nebo Koupili mi tričko s břichem,“ podotkl Špaček.

V jeho obchodě mohou Brňané koupit i legrační dárky s vánoční tematikou. „Prodáváme toaletní papír s potiskem vánočních stromečků, dárků nebo Santa Clausů. Je zabalený v plechovce,“ popsal Špaček.

Při pořizování věcí, které mají obdarovaného člověka rozesmát, se ale Brňané neomezují jen na obchody s žertovnými věcmi. Někdy z legrace kupují svým přátelům nebo známým i různé erotické pomůcky.

„Nejoblíbenější je teď nafukovací kravička, prasátko nebo oslík, kteří vydávají zvířecí zvuky,“ myslí si prodavačka ze sítě obchodů Erotic City v ulici Dornych Markéta Žáková.

Brňané zájem o žertovné dárky všeho druhu potvrzují. „Kupuji dědečkovi dárek z obchodu s ptákovinami každý rok,“ říká student Martin Nováček. Jeho děda totiž takové věci sbírá. „Jeden rok jsem mu koupil umělý prst se zapíchnutým hřebíkem, jindy zase umělou cigaretu,“ vypočetl dárky Nováček.