Existují dva typy lidí. Jedni nechávají všechno na poslední chvíli, druzí si to chtějí pořádně dopředu promyslet a naplánovat. Právě těm teď vycházejí vstříc obchodníci na jižní Moravě. Už v prvním říjnovém týdnu nabídli zákazníkům možnost připravit se na letošní Vánoce a začít v předstihu nakupovat dárky.

„Sice už prodáváme vánoční zboží, ale zatím lidem nevnucujeme vánoční atmosféru. Nabídka je spíše pro zájemce, kteří si chtějí vše v klidu rozmyslet a nakoupit dopředu,“ vysvětlila zástupkyně tiskového oddělení Ikea Brno Jindra Válová.

Stejný názor má i vedoucí marketingu obchodního domu Globus v Brně Boris Malý. „Musíme dát zákazníkům čas. Lidé si potřebují obejít více obchodů a porovnat nabídku,“ myslí si Malý.

Jeho slova potvrzuje účetní Markéta Fryčarová z Brna. „Dárky pro své syny kupuji už od léta. Chci mít na nákupy klid a hlavně sehnat včas dárky, které si kluci přejí,“ objasnila.

Na koledy je čas Skutečné Vánoce začnou ve většině prodejen velkých obchodních domů na přelomu letošního října a listopadu. „Výzdobu, koledy a vánoční atmosféru se vším všudy u nás zákazníci najdou až ve druhé polovině října,“ konstatovala Válová.

V brněnských ulicích se objeví slavnostní výzdoba až se začátkem Vánočních trhů. „S výzdobou veřejného osvětlení začínáme už tradičně v městské části Brno – střed. Je to ve stejné době, kdy začíná na náměstí Svobody výstavba stánků na vánoční trhy. Konkrétně letos je to dvacátého listopadu,“ informoval vedoucí střediska veřejného osvětlení Technických sítí Brno Dušan Piják.

Jako již tradičně každý rok, tak i letos se budou ve vánočním zboží projevovat módní trendy. Ty se mají týkat hlavně barev. „Každoročně se snažíme jít s módou. Klasické švédské Vánoce jsou červeno – zelené, takže tyto barvy jsou v nabídce Ikey stále. Letos přibyla moderní fialová a také decentní černo – bílé doplňky,“ konstatovala Válová.

 

Nákupy na dluh

Mezi oblíbené trendy v posledních letech patří nejen netradiční barvy vánočních ozdob, ale také koupě dárků „na dluh“. Obyvatelé Jihomoravského kraje jsou v půjčování peněz ale konzervativnější než v jiných regionech republiky.

„Lidé na jihu Moravy jsou opatrnější, delší dobu tam přetrvávaly předsudky vůči zadlužení. V současnosti se ale Brno a jeho okolí začíná vyrovnávat ostatním oblastem Česka,“ vysvětlil analytik portálu Finance.cz Michal Ruml.

Přesto je lidí, kteří vánoční nákupy na dluh neuznávají, na jižní Moravě pořád hodně. Patří k nim i Brňan Milan Gabriš. „Nikdy jsem to nedělal a dělat nebudu. Dárky nakupuji podle toho, kolik na ně mám peněz. Proč bych se měl na Vánoce zadlužovat?“ podotkl.

Jiní na dluh nakupují rádi. Nejen elektroniku, ale třeba i ozdoby. „Lidé k vánočním nákupům hodně využívají kreditní karty, kde nemusejí uvádět, na co konkrétně peníze používají,“ dodal Ruml.