Včelaři se museli na jihu Moravy vypořádat také s morem včelího plodu. Ten se objevil na několika místech v okresech Břeclav, Brno-venkov a Blansko. Zlikvidoval desítky včelstev. „Že by to razantně zahýbalo s cenou medu si nemyslím. Z celkového počtu jedenácti dvanácti tisíc včelstev na okrese je to jen zlomek. Včelaři ale zřejmě zdraží. Předpokládám že v průměru o deset maximálně dvacet korun za kilo. Nebude to nic dramatického. Snůška byla podle dosavadních odhadů na řadě míst letos slabší. Hlavně ta jarní,“ uvedl jednatel okresního výboru Českého svazu včelařů Blansko Josef Hanuška.

Vedoucí oddělení ochrany zdraví zvířat z Krajské veterinární správy Ivan Přikryl uvedl, že v současnosti v kraji evidují šestnáct ohnisek moru včelího plodu „U několika včelařů v okresech Břeclav, Brno-venkov a Blansko. Na okrese Blansko máme v současné době vysloveno další podezření a byly odebrány vzorky. Likvidovalo se několik desítek včelstev. Problém s hnilobou včelího plodu v současné době neřešíme,“ informoval Přikryl.

Podle některých včelařů napáchalo větší škody než mor sucho a také chemické postřiky na polích. „Nejvíce problémů nezpůsobuje včelí mor, ale herbicidy a sucho. Postřiky si včely často natahají dovnitř úlu, a pak tím trpí celé včelstvo. Podle zpráv od ostatních včelařů je letošní snůška medu na jihu Moravy abnormálně nízká,“ tvrdí včelař Radim Čech z Milovic na Břeclavsku.

Cena za kilogram medu od drobných včelařů se nyní pohybuje od sto dvaceti do sto osmdesáti korun. Záleží na druhu. „Zdražení medu očekávám. Snůška na Vyškovsku byla letos slabší. Ale nebude to nic závratného. Cena však může vystřelit před Vánocemi, kdy už budou zásoby docházet,“ dodal předseda vyškovské včelařské organizace Ivo Peloušek.

Zhruba deset kilogramů medu spotřebuje ročně domácnost Petra Novotného z Blanska. Zdražení oblíbené pochoutky se neobává. „Za kvalitní domácí med si rád připlatím. Nemám s tím problém. Chuť je oproti nějaké namíchané kaši ze supermarketu kdovíodkud nesrovnatelná. Navíc podpořím drobné včelaře,“ uvedl Novotný.

O polovinu méně medu než loni vytočil letos například František Šišák z hodonínské včelařské organizace. Zdražovat se ale nechystá. „Mám své stálé zákazníky z okruhu známých. Med si objednávají dopředu. Zdražovat se ale nechystám. Kilo medu mám dlouhodobě za sto osmdesát korun. Letos ho sice bylo méně, ale zase je kvalitnější. Snůšku hodně poznamenalo počasí. Bylo chladné jaro. Pak zapršelo do akátů, ostružiny zase uschly. Bylo to jako na houpačce,“ poznamenal muž.

JAN CHARVÁT, KAROLÍNA TOMEČKOVÁ