Vyškovsko nicméně nepostihla taková pohroma, že by včelaři nevyprodukovali žádný med. „Nemedová pohroma zaútočila zejména na severovýchod Moravy. Tam není prakticky žádný, včelaři vykazují nejméně medu za posledních sto let. U nás už naštěstí nějaký byl. Odhaduji, že ho bude zhruba stejně jako minulý rok,“ informoval včelař Miroslav Sedláček z Bučovic.
Ten je majitelem včelí farmy a po celém vyškovském okrese má přes pět stovek včelstev. „I díky tomu to není tak úplně špatné, někde ho bylo málo, jinde se mu dařilo, takže se to nakonec vyrovnalo,“ doplnil Sedláček.
Hlavním viníkem je podle včelařů proměnlivé a hodně deštivé počasí. Když totiž začaly kvést ovocné stromy, týdny nepřetržitě pršelo, včely proto nevylétaly a nektar z květů spláchl déšť. „Počasí se podepsalo stejně jako v loňském roce. Jakmile začaly kvést jabloně, meruňky nebo třeba řepka, počasí nám příliš nepřálo. Medu je méně, ale naříkat si nemůžu,“ prozradil včelař Jan Rek z Vyškova.
Ten o svá včelstva pečuje v Křečkovicích. „Naštěstí jsou zdravá. To, kolik letos včelaři vytočili, záviselo hodně na oblastech. Vím, že to někde byla katastrofa. Já si ale nestěžuji. Místní ovocné sady laicky řečeno obhospodařují pouze moje včely, s žádnými jinými si nekonkurují,“ vysvětlil.
Lidé si připlatí rádi
Nicméně není divu, že včelaři musí sáhnout ke zdražování v řádu několika desítek korun. „Medu je méně, od toho se bude odvíjet jeho cena. Kdo si neváží své práce, nabízí med za osmdesát korun. Já prodávám za sto korun za sklenici,“ vypočítal Rek.
Mnohé milovníky medu zdražení sice netěší, rádi si za něj ale připlatí. „Určitě se na něj těším. Med si kupujeme od jedné známé. Vždycky ale jen malou skleničku, zas tak moc ho nesníme,“ prozradila třeba Hana Josková z Vyškova.
Včelaře upřednostňuje třeba i Klára Plisková. „Med kupujeme každý rok od paní ze sousední vesnice. Vždycky si vezmeme tak čtyři litry, a to nám vydrží pěkně dlouhou dobu. Dáváme si ho do čaje, někdy i do vody s citronem, ale to pak musíme hodně míchat, aby se rozpustil. Určitě je lepší si koupit med čerstvě stáčený přímo od včelaře, než z regálu v obchodě,“ zdůraznila Plisková.
Podle včelařů se před Vánoci nebo v období chřipek může cena oblíbeného včelího produktu vyšplhat i ke sto čtyřiceti korunám.