Zase to počasí. Alespoň podle včelařů si letos opět vybralo svou daň na množství medu na Vyškovsku. Úroda sladkého včelího produktu bude podle nich i po letošní sezoně podprůměrná. Med včel z Vyškovska budou lidé v obchodech hledat jen s velkými obtížemi. Někdo však úrodu očekává.

Hlavní příčinu vidí včelaři právě v rozmarech počasí. „Kritický byl hlavně červen, který byl studený a včely tak nanosily málo nektaru. Mráz způsobil třeba to, že se nedařilo lipám a spousta květin zmrzla. Každá část regionu je na tom trochu jinak, ale loňských výsledků nedosáhnou podle mě nikde," vylíčil situaci jednatel okresního výboru včelařů Oldřich Dočekal.

Ačkoli v tom hlavním, tedy v počasí, se jednotliví včelaři Vyškovska shodují, každý nabízí vlastní odůvodnění. „Medu bude znovu málo. Jaro bylo suché a do rostlin se tak nedostala vláha. Akátové porosty letos nedaly nic a i řepka byla daleko nižší. Normálně by měla dosahovat výšky dospělého člověka a letos by mu byla tak po pás. To znamená méně květů a tím pádem i nektaru," vysvětlil vyškovský okresní zdravotní referent Zdeněk Nohel.

Zlobí varroáza

Se včelami souvisí i různé druhy nemocí. „Mor včelího plodu letos naštěstí hlášený nemáme, ale varroáze, infekčnímu onemocnění včel, se v některých případech vyhnout dost dobře nedá. Hodně ale záleží na přístupu každého včelaře. Sám dodržuji veškeré veterinární předpisy a asi i proto výrazný úhyn včel neregistruji. Je nutné zmínit, že v případě varroázy jde o kolektivní problém. Včely z různých včelstev se mohou snadno nakazit," upozornil Dočekal.

Na problém spojený s infekční nemocí poukázal i předseda Okresní organizace včelařů Vyškov Josef Hartl. „Zásadním faktem zůstává, že se musí zavčas do úlů nasadit takzvaný gabon, což je dýhová páska s kontaktním léčivem, které na včelách ničí roztoče. Bez něj bývají včelstva mnohdy i nenávratně poškozená," vysvětlil odborník.

Prostředky jsou ale příliš drahé na to, aby si je včelaři mohli dovolit platit sami. „Na gabony dostáváme dotace z Evropské unie, která hradí asi sedmdesát procent jejich ceny. Dodává nám je výzkumný ústav. Jenže se tak často neděje v dohodnutých termínech, díky čemuž jsme dost nervózní," postěžoval si Hartl, který tak nepřímo určil další z důvodů, proč je podle něj letošní úroda medu nesrovnatelná s tou loňskou. „A to navzdory tomu, že musíme brát v úvahu, že rok 2011 byl pro včelaře až extrémně příznivý," podotkl Hartl.

I tak se však najdou výjimky, které očekávají slušnou úrodu i letos. „Zatímco průměrné množství nektaru na včelstvo se pohybuje kolem dvaceti pěti kilogramů, letos dosáhnu na kilogramů čtyřicet. Loni to sice bylo ještě o deset víc, ale vzhledem k situaci musím být spokojený," pochlubil se včelař Dočekal.

Možné zdražování?

Jedna z hlavních věcí, které se lidé v souvislosti se slabší úrodou většinou obávají, souvisí se zvyšováním cen medu. „Naštěstí dostávám med každý rok od známých, ale kdybych ho musela kupovat a došlo k výraznému zdražení, tak bych určitě uvažovala o nákupu u soukromníků," uvedla třeba Vyškovanka Jana Novotná.

Uklidněním zákazníků ale může být rozhodnutí například prodejce medu Miroslava Sedláčka z Bučovic. „Ačkoli některé druhy medu, jako třeba lesní nebo akátový, moc nebudou, ostatní druhy zdražovat určitě nebudeme," konstatoval Sedláček.