Zahrádkáři, kteří chtějí svoji zahradu obohatit novými druhy květin a mladými stromy jsou s výběrem ve Vyškově nespokojení. Zahradnictví je tam jen jedno a hypermarkety, podle jejich slov, nevěnují rostlinám správnou péči.

Někteří lidé květiny do zahrady nakupují převážně v květinářstvích. „Pořádné zahradnictví ve Vyškově není, což je škoda. Květiny nakupuji v květinářství v Dědicích, protože jsem místní. Když chci něco, co tam nemají, jedu samozřejmě jinam,“ řekla Marcela Michálková.

Jediné zahradnictví ve Vyškově je totiž v Nosálovské ulici a tam květiny nemají. „Prodávám zde už třicet let okrasné stromky a dřeviny,“ potvrdil majitel zahradnictví Lukáš Lánský. Lidé k němu podle jeho slov chodí často. Zahradničení je pro něj koníčkem v důchodu a dřevinám věnuje potřebnou péči. „Lidé sem chodí stále. Úbytek jsem sledoval, když začaly firmy rozvážet stromy přímo po vesnicích. Zákazníci se ale zase vrátili, protože stromy po celém dni na korbě nákladního auta později usychaly,“ dodal Lánský.

Náročnější pěstitelé vědí, kde je požadovaný výběr. „Doma pěstuji ovocné stromy a květiny. Když nějaké kupuji, tak hlavně ve Věžkách. Ty jsou pro zahrádkáře opravdovým rájem,“ informoval Pavel Kudlička. Věžky jsou obec u Kroměříže, kde se tradičně konají zahrádkářské prodejní výstavy. V současné době je výstava otevřena od prvního do devátého května každý den od devíti do sedmnácti hodin. Na výstavě je mimo jiné připravena velká výstava narcisů a tulipánů. Na své si přijde každý zahrádkář, protože tam lze koupit květiny, stromy ale i zahradnické potřeby jako hnojiva a nářadí.

Zahrádkářské potřeby nabízí i hypermarkety, lidé ale nejsou s nákupem vždy spokojeni. „V hypermarketech kupuji hnojiva, zeminu a podobně. S nákupem rostlin mám ale špatnou zkušenost. Některé obchody jim nevěnují správnou péči a kytky doma brzo uhynou,“ nelíbilo se Anně Novotné.

Podle Lánského nejsou zahradnictví, o kterých by věděl, nikde poblíž. „Nejbližší známé kvalitní zahradnictví je ve Střílkách, Věžkách a Flora Olomouc. Nějaké se určitě najde také v Brně,“ vypočetl Lánský.