Špičková technika, odborné konference, ale i show robotů či parní lokomotiva. To vše čeká od pondělí návštěvníky brněnského výstaviště. První říjnový týden bude totiž výstaviště hostit devětačtyřicátý ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu.

„Je to největší taková akce ve střední Evropě. Doufáme, že výstaviště navštíví více než sto tisíc lidí,“ uvedl manažer veletrhu Jiří Erlebach.

Podle obchodního ředitele Jiřího Rouska roste zájem o veletrh i v zahraničí. „Mezi vystavovateli i mezi návštěvníky. Letos se veletrhu účastní pětatřicet procent zahraničních firem,“ řekl Rousek.

Nejvíce zahraničních firem je podle něj z Německa a Slovenska. Veletrhu se zúčastní společnosti z celkem dvaatřiceti zemí. Přes dva tisíce vystavovatelů obsadí všechny pavilony. „Bude to průřez všemi obory strojírenství,“ slibuje Erlebach.

Návštěvníci uvidí přehlídku strojírenských firem, které se představí v nejrůznějších oborech – od výroby materiálů a komponentů přes elektroniku až po kovoobráběcí a tvářecí stroje.

„Veletrh je určen pro odborníky i pro laiky,“ míní Erlebach. Lidé na veletrhu uvidí například tým Austro z vídeňské Technické univerzity, který předvede show s roboty, ve středu se zase mohou zájemci projet z Prahy do Brna a zpátky šedesát let starou parní lokomotivou.

„Návštěvníci ale hlavně uvidí špičkovou techniku v provozu,“ uvedl Erlebach.

Veletrh je však důležitý hlavně pro vystavovatele a odborníky. „Předvedou totiž své výrobky nejen sto tisícům návštěvníků, ale mohou zde zároveň oslovit dodavatele, odběratele a potkají se tu s mnoha firmami. Navážou kontakty a uzavřou smlouvy,“ vysvětlil Erlebach.

To potvrzuje i Pavel Pirožek ze společnosti TOS Kuřim, která se zúčastní veletrhů už po devětačtyřicáté. „Důležitý je kontakt se zákazníkem. Navíc máme možnost konzultovat různé věci s lidmi z oboru na neformální půdě,“ podotkl Pirožek.

Součástí strojírenského veletrhu bude také dopravní veletrh Transport a Logistika s dvěma sty vystavovateli nebo veletrh pracovních příležitostí Kariéra 2007.

Kdy se veletrh koná: od 1. do 5. října

Otevírací doba: pondělí–čtvrtek: 9– 8 hodin pátek: 9–16 hodin

Vybrané doprovodné akce: Kontakt–Kontrakt: 3.–4. 10., Kariéra 2007: 3.–4. 10., Robotická show: 3.–4. 10.

Vstupné: Stálá: 500 Kč Celodenní: 250 Kč (1.–4. 10.) Celodenní: 150 Kč (5. 10.) Zlevněná: 150 Kč (od 15 hod)

Parkování: venkovní plochy: 180 Kč/den garáže Expoparking: 25 Kč/den

Internet: www.bvv.cz/ms