Podle jeho slov podnik zdražuje kvůli tomu, že musel přizpůsobit ceny finanční analýze, která byla součástí jejich žádostí o příspěvky na budování vodohospodářské infrastruktury. „Například letos musela vzrůst cena vodného v souvislosti s přijatou dotací na stavbu skupinového vodovodu Vyškov – větve Střed, díky čemuž se zásadně zvýšila kapacita a bezpečnost dřív problémové jižní části okresu," sdělil ekonomický náměstek vodařů.

Představenstvo podniku nicméně podle něj rozhodlo o zvýšení v nejnižší možné míře. „Což pro průměrného spotřebitele představuje zvýšení nákladů asi o pětatřicet korun za rok," vyčíslil Procházka. Celkem tak za vodu lidé z Vyškovska v příštím roce zaplatí 85,33 korun za metr krychlový.

Díky plynu

Snížení ceny naopak Vyškované můžou očekávat v případě tepla. Společnost Vyteza, která ho domácnostem okresního města dodává, měla letos částky stejné jako loni, tedy 655 korun za jeden gigajoule. Za kilowatthodinu tedy lidé platili 2,36 korun. „Pro příští rok plánujeme sazbu snížit. Gigajoule vyjde na 632,50, kilowatthodina pak na 2,28 korun. Největší podíl na ceně má plyn. A ten bude levnější. Na nižší částce se podepíšou rovněž úsporná opatření, na kterých ve společnosti průběžně pracujeme," vyzdvihl ředitel vyškovské Vytezy Michal Koutník.

Také společnost RWE, která dodává plyn a elektřinu i pro Vyškovsko, avizuje možné snížení cen. „Minimálně je chceme nechat na stejné výši jako letos. Spíš ale předpokládáme, že půjdou dolů. Naprostá většina našich zákazníků navíc využívá výhody produktů s garantovaným poklesem ceny. I díky tomu se do jejich plateb promítne trend snížení," sdělil mluvčí společnosti Pavel Zajíc.

Tvoří je tržně

Obecně platí, že částka za elektřinu a plyn se skládá z regulovaných cen a z ceny dodávky. Výši těch regulovaných oznamuje Energetický regulační úřad a částky za dodávky elektřiny nebo plynu se tvoří tržně. Závisí tak na produktu, který má zákazník sjednaný.

Co se týká cen regulovaných, podle mluvčího E.ONu Vladimíra Váchy je u elektřiny stanovený nárůst asi o dvě a půl procenta, u plynu zhruba o osm a půl procenta. „Na druhou stranu ceny na burzách spíš klesají, takže nárůst regulovaných položek je tímto kompenzovaný. V průměru tak zákazníci za všechny produkty týkající se elektřiny zaplatí asi o procento méně, čímž ušetří zhruba sto sedmdesát korun za rok," vysvětlil mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Ve snaze ušetřit za energie ještě víc někteří lidé investují také do modernizace svého bydlení. Jako třeba Vyškovan Vlastimil Juráček. „Mám tepelné čerpadlo, takže za elektřinu platím snad nejméně, jak to jen jde. Člověk si musí uvědomit, co chce. Já jsem se rozhodl pro jednu investici a dnes mi vychází topení a elektřina na pětadvacet tisíc. Takový postup se vyplatí hlavně starším lidem. Nezávidím důchodcům, kteří musí platit plyn nebo tuhá paliva," popsal svůj přístup Vlastimil Juráček.

S náklady pomůžou

Na rozdíl od Vyškova půjde právě cena plynu v určitých oblastech regionu nahoru. Například Slavkov u Brna se už několik let potýká s problémy hlavně v největší vytápěné lokalitě: sídlišti Zlatá Hora. „S klesající spotřebou tepla předpokládáme mírné zvýšení ceny, ale definitivně je budeme znát až na přelomu roku," sdělila mluvčí města Veronika Slámová. Vedení radnice se prý ale rozhodlo v budoucnu lidem s rostoucími náklady pomoci. „Připravujeme zásadní modernizaci kotelny na Zlaté Hoře. Zefektivníme výrobu energie a snížíme tak cenu tepla. Předpokládáme, že budeme také vyrábět elektřinu a prodávat ji do sítě," prohlásila Slámová.

Ne všechna města Vyškovska však obyvatelům zásobování energiemi zajišťují. Například v Bučovicích město soutěží plyn a elektřinu pouze pro vlastní spotřebu. „Lidem nechceme nic nutit. Společný nákup pro obyvatele proto nezajišťujeme," objasnil bučovický tajemník Karel Měřínský s tím, že díky metodě, kterou radnice využívá, se daří šetřit rozpočet. „V příštím roce například u veřejného osvětlení ušetříme 130 korun za megawatthodinu. Tvoří polovinu spotřeby elektřiny, takže se jedná o dobrou zprávu. Plyn pak budeme mít asi o dvě stě korun za megawatthodinu levnější než v loňském roce," přiblížil Měřínský.

ALENA GRYCOVÁ
PAVLÍNA VÁŽANOVÁ