První automat na mléko v okrese dělá svým majitelům radost. Lidé z Vyškovska si na čerstvé syrové mléko rychle zvykli. Automat denně využijí desítky z nich. „V průměru se každý den vytočí zhruba pět set deset litrů mléka,“ vypočítal po čtyřiapadesáti dnech fungování mlékomatu předseda představenstva společnosti Agros Vyškov-Dědice Cyril Sigmund.
Ta mléčný automat provozuje na terase Agrodomu u sídliště Palánek ve Vyškově. Zemědělci za celou dobu provozu prodali okolo sedmadvaceti tisíc litrů.
Rekordním dnem je zatím 16. leden, kdy si zájemci odkoupili za čtyřiadvacet hodin dokonce sedm set jedenaosmdesát litrů mléka. „Velmi nás to překvapilo. Denní odběr neklesl nikdy pod čtyři sta litrů. Jenom za prosinec jsme vytočili okolo šestnácti tisíc litrů mléka,“ pokračoval v počtech Sigmund, který se o zkušenostech s provozováním mlékomatu podělil na středečním semináři ve vyškovském Agrodomu. Lidé za litr mléka zaplatí patnáct korun.
Že je o mléko ve městě zájem, potvrzuje i slavnostní listopadové zahájení provozu. Společnost Agros tehdy rozdávala dvě stovky litrů mléka zadarmo a zájemci na ně stáli frontu. „Namísto dvou stovek jsme nakonec rozdali šest set litrů. Zájem byl a je opravdu veliký,“ řekl Sigmund.
Na základě velmi dobrých zkušeností se proto představenstvo firmy rozhodlo pro další mléčný automat. „Lidé v mém okolí na provoz reagují velmi kladně. Jezdí si pro něj i zájemci z Brna, kteří poblíž Vyškova pracují. I lékaři mají o mléko zájem. To mě těší obzvlášť. Proto jsme se rozhodli, že druhý mlékomat zřídíme právě u vyškovské nemocnice,“ prozradil předseda představenstva. Prý si doktoři o něj sami řekli.
Mléčné automaty jsou tak na Moravě stále populárnější. Lidé si čerstvé mléko jenom chválí. „Byli u nás známí z Čech a vůbec o něčem takovém nevěděli. Pravidelně vozím mléko kolegyním z práce, které se do Vyškova tak často nedostanou,“ uvedla třeba Jitka Hrozková z Vyškova.
Provoz mlékomatu v minulých týdnech prověřily i teploty silně pod bodem mrazu. „Zkušenost je i po technické stránce velice dobrá. Po nadojení se mléko zchladí na čtyři stupně. Pokud by teplota v automatu stoupla nad šest stupňů, elektronika ihned upozorní obsluhu pomocí SMS zprávy. A kdyby se teplota zvýšila nad osm stupňů, tak se výdej automaticky zablokuje. Což se zatím kvůli teplotám nestalo. Nicméně momentální mrazy přečkáváme bez újmy. Problémy jsou spíš s lidmi, kteří si třeba špatně přečtou návod a zablokují automat mincemi,“ přiblížil téměř dvouměsíční provoz Sigmund.
Mléčné automaty musí splňovat přísné hygienické předpisy. Mléko je stále čerstvé, každých čtyřiadvacet hodin ho obsluha vyměňuje.
Mléko zemědělci prodávají nepasterizované, zchlazené však natolik, aby se bakterie nemohly množit. „Pokud budeme mít záruku funkčnosti a nezávadnosti, tak plošné rozšiřování mléčných automatů jenom vítáme,“ uvedl na včerejším semináři ředitel jihomoravské Krajské veterinární stanice Jaroslav Salava.
Na jižní Moravě vznikl první mlékomat v Rosicích. Po Vyškovu se brzy dočkají čerstvého mléka i v Bučovicích. Nesovické družstvo Agronet plánuje zahájit jeho provoz v nejkratším možném čase. „Mlékomat již máme doma. Nyní čekáme, až skončí přípravné práce, které v tuto chvíli brzdí mrazy,“ informoval před několika dny předseda družstva Agronet Nesovice Josef Veselý.
Zemědělské družstvo automat na mléko otevře ve spolupráci s městským úřadem. Bude stát před obchodní akademií na pěší trase směrem k autobusovému a vlakovému nádraží. Litr mléka vyjde nakupující stejně jako Vyškovany na patnáct korun. Mlékomaty budují zemědělci na protest proti nízkým výkupním cenám mléka. Slibují si od nich také zachování chovu skotu.