Motto: „Opravit nebo položit střechu ručně už umí dnes málokdo.“

Břetislav Švéda z Bohdalic zvládá ručně rozebrat a opravit krytiny střech všech druhů, dokonale ovládá izolaci střech, zkušenosti má i s opravami střech zvláštních tvarů. Aby také ne, vždyť se řemeslu věnuje už přes padesát let. Důvodem, proč jsem za panem Švédou přišel je, že chceme společně s Velkopopovickým Kozlem a čtenáři Deníku najít nejšikovnějšího fachmana vyškovského regionu, kterého pak Kozel odmění za poctivou práci a jeho řemeslný kumšt.

Tip na pokrývače Břetislava Švédu dal jeho syn Ivo Švéda. Podle něj je nejšikovnější v okrese na zpracování tašky, na zasekávání krajů, to už prý málokdo umí. „To je nejtěžší ruční práce, co může u pokrývačství být. Dnes se vše dělá pomocí kotoučových pil,“ vysvětluje pokrývačův syn. Nejlepší odměnou po práci je pro pana Švédu odpočinek v přírodě. Úspěch v oboru Břetislav Švéda připisuje zásadě, že práci vykonává co nejpoctivěji a nejkvalitněji, protože dobře odvedenou prací se vyhýbá zbytečným stížnostem a reklamacím, a udržuje si tak v podvědomí lidí velmi dobrou pověst.

Břetislava Švédy jsme se zeptali na tajemství jeho úspěchu. Prozraďte nám, co podle sebe děláte lépe než ostatní a kvůli čemu se vaši zákazníci stále vracejí?
„Řemeslo dělám od šedesátého roku. Vyučil jsem se v oboru pokrývač, v osmašedesátém jsem nastoupil na vyškovské Střední odborné učiliště stavební, kde jsem pracoval jako mistr odborného výcviku. Pod mým dohledem prošlo řemeslem přes sto padesát učňů. Po odchodu do důchodu jsem pak dělal pokrývače dál. V oboru umím prakticky vše a ke všemu jsem vždy přistupoval velmi svědomitě.“

Na co se nejvíce těšíte po dni plném práce?
„Po těžkém dni se těším vždycky na to, že vezmu psa a vyrazím s ním do přírody. Jsem vášnivý myslivec, příroda mě hodně láká.“