Zhruba každý druhý zahraniční zájezd, který na letošní prázdniny připravily jihomoravské cestovní kanceláře, je už prodaný. Ti, kteří si letní dovolenou v cizině ještě nekoupili, čekají většinou na poslední chvíli.

„Takzvané last minute zájezdy, jejichž cena je nižší, jsou pořád oblíbené,“ řekl organizátor prodejní výstavy cestovních kanceláří v Brně Zdeněk Vrška. Podle Vršky mají Jihomoravané největší zájem o deseti­ až dvanáctidenní pobyty u moře s polopenzí. Dávají přednost letecké dopravě a čím dál častěji si rádi připlatí za kvalitu a luxus.

„Vyžadují také speciální programy, už je nebaví jen ležet u moře,“ podotkl. V kurzu je aerobik, jóga nebo třeba břišní tance. O tradiční poznávací zájezdy už prý podle Vršky není takový zájem jako dřív. Neletí ani východní země. Státy jako Bulharsko a Rumunsko ustoupily Řecku, Itálii, Chorvatsku nebo Španělsku.

Velkým trhákem je v poslední době i Kuba. „Lidé nejspíš chtějí na poslední chvíli vidět minulost,“ soudí Vrška. Čtrnáctidenní cesta na Kubu přijde na pětačtyřicet až pětapadesát tisíc korun.

Standardní pobyty v evropských letoviscích stojí v průměru kolem deseti až patnácti tisíc korun. Pokud turisté s nákupem zájezdu počkají na poslední chvíli, mohou ušetřit. Zájezdy last minute jsou podle Vršky často až neúměrně levné. Jejich nevýhodou je, že zákazník nemusí dostat přesně to, co požadoval. Vybírá z pobytů, které v nabídkách kanceláří zbyly. Ceny českých prodejců ale táhne dolů hlavně konkurence ze zahraničí.