Důvodem, proč počet krátkodobých pracovních neschopností klesá, nemusí ale být jen zdravá populace. Pravděpodobnější příčinou je změna zákona o nemocenském pojištění. Vzhledem k tomu, že první tři dny doma na nemocenské jsou pro zaměstnance značně nevýhodné, většina si raději vezme dovolenou. Nebo nemoc přechodí.

„S mým platem si nemůžu dovolit být nemocný,“ konstatoval Brňan Radim Zelníček. S tím souhlasí i pedagog Jano Lastomírsky. „Učitelský plat není bůhvíjak vysoký, takže i když jsem nachlazený, jdu do práce,“ posteskl si.

Přesto je Jihomoravský kraj na čtvrtém místě s nejdelší průměrnou pracovní neschopností, přes třiatřicet dní. Nejčastější příčinou ochoření jsou nemoci dýchacích cest. Nejdéle bývají nemocní muži nad šedesát let.

Podniky se vysoké nemocnosti snaží čelit, protože na ní prodělávají. Některé svým zaměstnancům za to, že budou zdraví, dávají prémie, jiné firmy naopak krátí osobní ohodnocení. „Zaměstnanci vědí, že když budou odvádět nekvalitní práci nebo budou podezřele často na neschopence, tak osobní ohodnocení bude nižší,“ řekl manažer společnosti GiTy Jiří Valášek. Možná i proto nemají problémy se simulanty. „Máme pár zaměstnanců, kteří jsou častěji nemocní, ale celkem je to dvacet dní za rok, takže to není tak hrozné,“ dodal.

Lidé na neschopence si také musí dávat pozor na kontroly léčebného režimu. V Jihomoravském kraji v letošním prvním čtvrtletí provedli pracovníci České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) přes čtyři tisíce kontrol. „Na jejich základě vydali čtyřiašedesát postihů. To znamená, že přistiženým lidem byla snížena nebo úplně odebrána nemocenská,“ uvedla mluvčí ČSSZ Štěpánka Filipová. Kontroloři si nemocného vyberou buď náhodně, nebo jim dá tip praktický lékař, úřad práce či zaměstnavatel, který se domnívá, že zaměstnanec nemoc jen předstírá.

A od příštího roku bude pro zaměstnance stonání ještě složitější. Právo kontrolovat nemocného bude totiž mít i zaměstnavatel, protože bude po dobu prvních dvou týdnů pracovní neschopnosti poskytovat náhradu mzdy namísto nemocenských dávek. Kvůli porušení léčebného režimu ale zaměstnanci nebude hrozit výpověď.

Průměrná doba nemoci ve dnech

Kraj

2006

2007

Jihomoravský

37,2

33,6

Praha

29,1

26,2

Brno

35,1

30,2

Průměr ČR

34,7

31,1

Zdroj: ČSSZ