„Vydatněji tady napršelo naposledy na konci dubna. V červnu nespadl ani milimetr. Pokud to tak půjde dál, výnosy budou špatné," informoval hlavní agronom společnosti Agria Nížkovice Ivan Sedlák.

I pokud zaprší, letošní sklizeň nevidí nijak růžově. V porovnání s loňskem bude úroda o dost horší. „Loňský rok byl, co se týká obilnin, rekordní. Teď se rozhodně opakovat nebude," je přesvědčený Sedlák.

Jen o kousek dál na sever, v Bučovicích, prý ještě situace tak vážná není. I tak ovšem musel soukromý zemědělec Karel Janovský z místní části Černčín třetinu řepky, kterou zasel, zaorat. Ale ne kvůli chorobám nebo počasí. „Začal jsem s ní po deseti letech a zvolil špatný postup při hnojení. Teď se všechno dělá jinak, a kdo nesleduje novinky, může zplakat nad výdělkem," upozornil Janovský.

Šetrní ke včelám

Co se týká obilí, to podle něj kupodivu vzešlo. „Po zimě, jaká byla, je to skoro neuvěřitelné. Ani jsme nemuseli moc postřikovat, pouze dvakrát. Takže jsme ani neublížili včelám," pochvaloval si zemědělec, který pěstuje také sladovnický ječmen a kukuřici na zrno i siláž.

„Pokud sklizeň dopadne lépe než loni, bude to stejně jedno. My nejsme ti, kteří určují ceny. Když se víc urodí, výkupci nabídnou méně peněz," povzdechl si Janovský.

Ze současného počasí zatím strach nemá. „Sucho je ještě únosné. Kukuřice sice vypadá jinak, než by v tuto dobu měla, ale buďme rádi, že zde neprší třeba jako na Šumavě," poznamenal černčínský rolník.

Do žní zbývá ještě měsíc, proto někteří rolníci nechtějí spekulovat. „Teď to třeba vypadá dobře, ale během dvou dnů se může všechno změnit. Raději proto neděláme žádné prognózy," řekl předseda představenstva společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil.

Nadějně to zatím vypadá i na severu okresu. Ale pokud podle předsedy družstva Kojál Krásensko Ladislava Ševčíka do čtrnácti dnů nezaprší, může se všechno obrátit. Sucho navíc není jediným strašákem. „Dalším aspektem, který ještě může způsobit problémy, jsou houbové choroby, které napadly obilí. Třeba my jsme ho stříkali, ale ani tak není jisté, že bude například pšenice v pořádku," zdůraznil Ševčík.

Udělali dobře

Oproti prognózám podle něj dopadla slušně řepka. „Co bylo kvůli mírné zimě poškozené, nakonec ožilo. Přemýšleli jsme, jestli některé části nezaorat. Neudělali jsme to, což bylo nakonec dobře," dodal Ševčík.

Jak poznamenal Janovský, řepka je nejpěstovanější plodinou v republice, za což bývají místní zemědělci často kritizovaní. „Jenomže je po ní poptávka, díky ní také vyděláváme," bránil rolníky černčínský zemědělec.

Nejen oni ovšem mají strach ze sucha. Nyní se ho už začínají bát i sadaři, kteří ještě před dvěma týdny mluvili o tom, že je čeká zřejmě solidní sklizeň. Místní bouřky, které meteorologové předpovídají na víkend, podle předsedy vyškovských zahrádkářů Jaroslava Kolečkáře nepomůžou. „Trvají chvíli a takové množství nestačí na to, aby se voda vsákla do země. Zalévám dešťovkou, ale zásoby už docházejí. Pokud bude sucho přetrvávat, hrozí, že ovoce, třeba meruňky, popadá. Zatím ale drží," řekl Kolečkář, který ovoce pěstuje na zahradě v Nemochovicích.

Jak dodal, v pátek měli sadaři z okresu schůzi. „Nijak výrazně si nestěžovali. Ale jestli do dvou týdnů pořádně nezaprší, bude to hodně špatné," prohlásil pěstitel.