Podobné počasí už přitom na Vyškovsku panovalo nedávno. „Před dvěma lety byl podobně suchý duben. V květnu pak přišel dostatek vláhy, která úrodu zachránila," vzpomíná agronom nížkovické Agrie Ivan Sedlák.

Dodal, že družstvo běžně sklízí téměř šest a půl tuny pšenice z hektaru, letos však očekává pouze pět tun. Pořád ještě však vidí naději. „Pokud se naplní předpověď meteorologů a na Moravu přijdou vydatné deště, je ještě šance, že úrodu z větší části zachrání a špatné předpovědi se nenaplní," řekl Sedlák.

To potvrdil také předseda představenstva společnosti Agros Vyškov–Dědice Cyril Sigmund. „Všichni v regionu čekáme na pořádný déšť jako na smilování. Kdyby se sucho protáhlo na delší dobu, mělo by fatální následky," podotkl Sigmund.

Současné teplo a sucho podle odborníků napomáhá k přemnožení živočišných škůdců a polétavého hmyzu. „Zejména na řepce se hojně vyskytují škůdci, a to krytonosec a blýskáček," upozornil Sedlák.

Velké problémy také způsobily dlouhotrvající holomrazy, které zničily na Vyškovsku ozimé obiloviny. „Největší škody napáchala zima na pšenici, kterou jsme museli z poloviny zaorat. U ozimého ječmene mrazy zničily takřka celou úrodu," nastínil agronom zemědělského družstva Roštěnice Pavel Šlimar.

Podle něj byly právě dlouhotrvající holomrazy a na ně navazující sucho dva hlavní fenomény, které letošní úrodu ovlivní negativně. „Bude menší než loni, kdy obilí před mrazem chránila dostatečná vrstvou sněhu," podotkl Šlimar. Na většině zaoraných ploch zemědělci zaseli jako náhradní plodinu jarní ječmen.

Naopak sadaři si mrazy pochvalují. „Moniliová spála a hniloba, která se v loňském roce hojně vyskytovala především na meruňkách, se letos pravděpodobně díky mrazům téměř neobjevila," řekl vyškovský zahrádkář Josef Horák.

Meruňky letos přesto nezůstaly uchráněné. „Protože kvetou jako jedny z prvních, pomrzly, a také ještě nelétaly včely, takže květy nejsou opylované. O něco lépe na tom jsou třešně, kde mráz zničil pouze část květů. U jabloní, které kvetou v současném teplém počasí a navíc na ně létá dostatek včel, očekáváme dobrou úrodu," říká Horák.

Zahrádkáři z Vyškovska by podle něj měli teď intenzivně zalévat především plodiny jako hrášek nebo jahody, které může poškodit současné dlouhotrvající sucho. „Co se týká vinné révy, ta má letos z více než poloviny promrzlé pupeny a neraší," dodal Horák.

Meteorologové očekávají květen srážkově průměrný, koncem měsíce s občasným deštěm nebo bouřkami. Vyhráno pak bude až po takzvaných ledových mužích, kteří obvykle přicházejí koncem první poloviny května. Přesto zemědělcům může zkazit úrodu také deštivé léto. Loni kvůli se kvůli němu žně výrazně protáhly.

MARTIN ZAVŘEL